Z ŻYCIA MIASTA

MŁODZIEŻ DYSKUTOWAŁA O NIEPODLEGŁOŚCI

Jakie są największe sukcesy, powody do dumy, radości z okresu niepodległej Polski, ale także czasów walki o niepodległość? Z drugiej strony, co możemy potraktować jako porażki, rysy na szkle w historii Polski? Kto jest odpowiedzialny za taki stan, sposób myślenia o Polsce, okresie niepodległości, walki o niepodległość? Jak współcześnie pojmujemy niepodległość, obchodzenie świąt narodowych, przejawy patriotyzmu? Gdzie w tym wszystkim jest historia współczesna, a jednocześnie jaki jest prawdziwy kształt – obraz Polski niepodległej? Nie zabrakło odwołań do marszów niepodległości, wątków mniejszości narodowych, polskich zrywów niepodległościowych, polityki międzynarodowej w okresie II i III RP, promocji Polski w świecie, jak również polskiej mentalności, a co za tym idzie wad i zalet…

O tym wszystkim dyskutowali dziś podczas debaty ph. „Rysy Niepodległości” w Miejskim Domu Kultury uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobryszycach, I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku, II Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku, Zespołu Szkół Ekonomicznych w Radomsku i organizatorzy –  Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Radomsku, w tym Szkolnego Klubu Europejskiego „Młodzież dla Europy”.

Spotkanie miało charakter debaty w stylu akwarium. Nie zabrakło odwołań do tekstów, wątków muzycznych, w tym między innymi piosenki zespołu Złe Psy pt. „Urodziłem się w Polsce” oraz zespołu Kult pt. „Polska”. Punktem wyjścia do rozważań w części trzeciej było przemówienie Jana Pawła II z pierwszej pielgrzymki do Polski (02.06.1979 r). 

Patronat honorowy nad debatą objął Prezydent Miasta Radomsko Jarosław Ferenc. Urząd Miasta ufundował dla uczestników spotkania gadżety oraz albumy z historią miasta.

(info: SKE „Młodzież dla Europy”)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close