Nie pij w ciąży! Konferencja z okazji Światowego Dnia FAS

Reklama

9 września przypada Światowy Dzień FAS (Alkoholowego Zespołu Płodowego). Z tej okazji 11 września w Radomsku po raz kolejny zorganizowano konferencję tematyczną, celem której było poszerzenie wiedzy i świadomości na temat negatywnych skutków picia alkoholu w ciąży, diagnostyki oraz terapii dzieci i młodzieży dotkniętej FAS.


Data Światowego Dnia FAS i FASD (9 września) jest nieprzypadkowa, ponieważ symbolizuje 9 miesięcy ciąży. Ma to na celu uświadomić kobietom, że te 9 miesięcy ciąży powinno być czasem spędzonym w sposób zdrowy, odpowiedzialny i bez używek.

Urząd miasta wspólnie z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych podobnie, jak w roku poprzednim z okazji Światowego Dnia FAS i FASD zorganizowało konferencję tematyczną dedykowaną osobom, które na co dzień pracują z dziećmi – mówi naczelnik Wydział Spraw Obywatelskich Wioletta Marcinkowska – Mamy nadzieję, że zdobyta dziś wiedza na temat FAS będzie dla nich przydatna – dodaje.

FAS jest problemem społecznym, który dotyka wiele rodzin. Dlatego tak ważne jest ciągle budowanie świadomości tematu szkodliwości picia alkoholu w ciąży, nie tylko kobiet, ale i mężczyzn, którzy powinni być dla nich wsparciem, szczególnie w okresie ciąży.

Prelegentami konferencji byli specjaliści w dziedzinie ginekologii i położnictwa, psychiatrii dzieci i młodzieży, a także neonatologii:

  • Anna Nowak-Lodowska – specjalista medycyny rodzinnej, rezydent położnictwa i ginekologii w Szpitalu Powiatowym w Radomsku.
  • Renata Koniarska – nauczyciel Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Radomsku
  • Katarzyna Pałka-Szafraniec – specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży
  • Ewa Kazimierczak położna oddziału ginekologiczno-położniczego
  • Agata Ociepska położna z oddziału neonatologii
  • Anna Mączko ordynator oddziału neonatologicznego w Szpitalu Powiatowym w Radomsku
  • Agnieszka Gaj Kierownik Regionalnego Punktu Diagnozy i Terapii FASD w Łodzi.

Świadomość kobiet dziś jest o wiele większa niż kiedyś. Co roku jest obchodzony Światowy Dzień FAS, dzięki czemu dużo się o tym mówi. Czasami jednak przyszłe mamy nie do końca są przekonane, że każda, nawet minimalna ilość alkoholu jest szkodliwa. Wypita w newralgicznym momencie np. podczas tworzenia się układu nerwowego, może spowodować uszkodzenia. Im więcej dostępnej wiedzy, tym więcej osób, a przede wszystkim kobiet ma świadomość tego, że jest to zagrożenie – zauważa Anna Nowak-Lodowska.

Podczas spotkania rozmawiano m.in. o profilaktyce FAS, konieczności pogłębiania wiedzy na temat skutków picia alkoholu w ciąży, diagnostyce FAS oraz spektrum alkoholowych uszkodzeń płodu oraz terapii i wsparciu dzieci i młodzieży ze zdiagnozowanym FAS i FASD, a także ich rodzin. Specjaliści odpowiadali także na wiele pytań, które padły ze strony uczestników konferencji.


Czytaj też: Jubileusz 20-lecia Klubu Abstynenckiego “Można Inaczej”

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD