PUP OGŁASZA KOLEJNE NABORY WNIOSKÓW
W terminie od 7 do 11 maja 2018 r. w biurze podawczym Powiatowego Urzędu Pracy w Radomsku (sala obsługi) przyjmowane będą wnioski: o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców oraz o zorganizowanie staży.
Środki KFS na dofinansowanie kształcenia pracowników i pracodawców mogą być przeznaczone na:
• kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
• egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
• badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
• ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.
W 2018 r. środki Krajowego Funduszu Szkoleniowego mogą być wydatkowane w ramach tzw. limitu podstawowego, zgodnie z priorytetami ustalonymi przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, tj.:
- wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych;
- wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych technologii i narzędzi pracy;
- wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
Uwaga! Jednym z istotnych elementów rozpatrywania wniosków o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawców jest rozpoznanie cenowe dokonane przez pracodawcę w wyborze realizatora kształcenia ustawicznego. Pracodawca jest zobowiązany porównać koszty usługi kształcenia ustawicznego z kosztami 3 podobnych usług oferowanych na rynku.
Staż oznacza nabywanie przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do wykonywania pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Zgodnie z § 3 ust. 1 Regulaminu w sprawie zasad organizacji staży przez Powiatowy Urząd Pracy w Radomsku, w roku 2018 będzie kierował osoby bezrobotne na staż na okres 6 miesięcy.
Planowane staże realizowane będą w ramach:
- Programu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie radomszczańskim (III)” w ramach Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych (Program Operacyjny Wiedza, Edukacja, Rozwój) – dla osób do 29 roku życia (które nie ukończyły 30 lat)
Do udziału w stażu w ramach tego programu mogą być skierowane osoby bezrobotne, które spełniają następujące warunki:
- są osobami w wieku 18-29 lat,
- są zarejestrowane w PUP jako osoby bezrobotne (należące do II profilu pomocy);
- nie szkolą się tj. nie uczestniczą w pozaszkolnych zajęciach mających na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych, potrzebnych do wykonywania pracy (nie mogły brać udziału w tego typu formie aktywizacji, finansowanej ze środków publicznych w okresie ostatnich 4 tygodni).
Ponadto w przypadku osób do 25 roku życia wsparcie udzielone będzie w ciągu 4 miesięcy od dnia rejestracji, natomiast w odniesieniu do osób powyżej 25 roku życia – w ciągu 4 miesięcy od dnia przystąpienia do projektu.
Podczas procesu rekrutacji priorytetowo będą traktowane osoby o niskich kwalifikacjach.
Osoby o niskich kwalifikacjach, to osoby posiadające wykształcenie na poziomie do ISCED 3 włącznie. Przyjmuje się, że do tego poziomu wykształcenia kwalifikują się osoby bez wykształcenia oraz z wykształceniem:
– podstawowym;
– gimnazjalnym;
– ponadgimnazjalnym, czyli do wykształcenia średniego obejmującego liceum ogólnokształcące, liceum profilowane, technikum, uzupełniające liceum ogólnokształcące, technikum uzupełniające, zasadnicza szkołę zawodową.
Stopień uzyskanego wykształcenia jest określany w dniu rozpoczęcia uczestnictwa w projekcie.
Program „Aktywizacja osób po 29 roku życia pozostających bez pracy w powiecie radomszczańskim (IV)” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego – dla osób po 29 roku życia (które ukończyły 30 lat), znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy, tj.:
- osoby po 50 roku życia;
- kobiety;
- osoby z niepełnosprawnościami;
- osoby o niskich kwalifikacjach – są to osoby posiadające wykształcenie do 3 poziomu Międzynarodowej Standardowej Klasyfikacji Kształcenia (ISCED) tj. do wykształcenia średniego obejmującego liceum ogólnokształcące, liceum profilowane, technikum, uzupełniające liceum ogólnokształcące, technikum uzupełniające, zasadnicza szkoła zawodowa. Stopień uzyskanego wykształcenia jest określany w dniu rozpoczęcia uczestnictwa w projekcie;
- osoby długotrwale bezrobotne- osoby, które nie były zatrudnione, nie prowadziły działalności gospodarczej, nie wykonywały innej pracy zarobkowej oraz nie studiowały w trybie stacjonarnym w okresie ostatnich 12 miesięcy od dnia przystąpienia do projektu.
Ważne! Należy pamiętać, iż przyznanie wsparcia osobie bezrobotnej jest uzależnione od jej profilu pomocy, który zostanie ustalony w wyniku analizy sytuacji i szans na rynku pracy oraz indywidualnego planu działania ustalonego z doradcą klienta w urzędzie.
Regulaminy oraz aktualne wnioski dot. w/w form dostępne są w siedzibie Urzędu: ul. Tysiąclecia 2, 97-500 Radomsko odpowiednio w pok. nr 20 (KFS) oraz pok. nr 25 (staże) oraz na stronie internetowej www.pup-radomsko.pl w zakładce Dla Pracodawców. Szczegółowe informacje można również uzyskać w Powiatowym Urzędzie Pracy w Radomsku oraz pod nr tel.: 44 683 73 56 do 58 wew. 66 (KFS) lub wew. 12 (staże).
(info: PUP w Radomsku)