Radni Seniorzy zajęli się problemem smogu i zieleni w mieście. Uchwalono też wniosek o nadanie Medalu Miasta Radomska

Reklama

Miejska Rada Seniorów obradowała 1 marca w urzędzie miasta w Radomsku. Seniorzy podjęli kilka niezwykle ważnych tematów, m.in. walki ze smogiem.


Naczelnik wydziału ochrony środowiska, rolnictwa i gospodarki odpadami Marzanna Proszowska przybliżyła kilka programów, z których radomszczanie mogą skorzystać przy wymianie starych pieców czy termomodernizacji budynków. Mieszkańcy naszego miasta z powodzeniem korzystają z miejskiego programu dotacyjnego “Radomsko bez smogu” w połączeniu z rządowym programem “Czyste powietrze”, które dają wymierne korzyści w postaci wymiany 160 – 180 nieekologicznych źródeł ogrzewania rocznie.

Do tego program wsparcia termomodernizacji budynków oraz tzw. ulga termomodernizacyjna. Dziś już wiemy, że program “Radomsko bez smogu” będzie kontynuowany w kolejnych latach. Trwają uzgodnienia dotyczące zapisów regulaminu. Naczelnik wydziału bezpieczeństwa i porządku Jacek Paul pokrótce wyjaśnił obecnym zasady funkcjonowania drona antysmogowego oraz działań kontrolnych dotyczących palenia w piecach nielegalnymi substancjami.

Czytaj więcej: Antysmogowy dron lata nad kominami domów w Radomsku

Podczas spotkania rozmawiano także na temat działań podejmowanych przez miasto w zakresie nasadzeń zieleni. Naczelnik Proszowska zachęcała do wzięcia udziału w realizacji projektu Budżetu Obywatelskiego “Zazieleńmy Radomsko”, który zakłada posadzenie drzew m.in. w pasach drogowych dróg miejskich. Mówiła także o nowych nasadzeniach drzew, krzewów i kwiatów, które każdego roku wykonywane są na terenie miasta.

Czytaj więcej: Zwycięski projekt BO “Zazieleńmy Radomsko”. Zaproponuj miejsca na posadzenie 100 drzew

Radni-seniorzy podczas posiedzenia podjęli uchwałę w sprawie wniosku o nadanie Medalu Miasta Radomska pani Edmundzie Bodance.

Od czasu podjęcia uchwały o przyznawaniu medalu, na listę uhonorowanych trafili radomszczanie i instytucje działające w mieście. Bowiem medal nadawany jest osobom, organizacjom, instytucjom, jednostkom organizacyjnym i stowarzyszeniom, jako honorowe odznaczenie za zasługi dla miasta Radomska oraz za rozsławienie jego imienia w kraju lub za granicą.

Medal Miasta Radomska przyznaje się za zasługi w dziedzinach podnoszących rangę miasta w kraju lub za granicą, a w szczególności dla rozwoju nauki, kultury, oświaty, służby zdrowia, gospodarki, za ratowanie pamiątek kultury narodowej i lokalnej, popularyzacji wiedzy o mieście i jego historii, podejmowanie publicznie pożytecznych inicjatyw.

Czytaj też: Święto Niepodległości w Radomsku. Uroczysta sesja z wręczeniem Medali Miasta Radomska [FOTO]

Rada podsumowała dobiegającą końca 4-letnią kadencję. W sprawach różnych m.in. zgłosili chęć zorganizowania kursu informatycznego dla seniorów.Czytaj też: Młodzieżowa Rada Miasta pracuje nad kampanią dotyczącą hejtu

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD