Select

Radomsko przystąpiło do Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego

Polonaisse

Miasto Radomsko wraz z Piotrkowem Trybunalskim, Bełchatowem oraz gminami województwa łódzkiego stworzyły Miejski Obszar Funkcjonalny. Dzięki niemu będą mogły wspólnie starać się o zewnętrzne środki finansowe z funduszy unijnych. Porozumienie międzygminne w sprawie powołania MOF podpisał dziś prezydent Jarosław Ferenc.


W Miejskim Obszarze Funkcjonalnym widzimy dużą szansę dla rozwoju Radomska. Dzięki temu zacieśni się współpraca z bliskimi nam gminami, Bełchatowem i Piotrkowem Trybunalskim. Będziemy mogli realizować usługi społeczne wyższego rzędu, związanych z oświatą, kulturą, turystyką czy rozwojem komunikacji publicznej. Przystąpienie do MOF daje także nowe możliwości w takich dziedzinach, jak gospodarka odpadami czy inwestycji wodno-kanalizacyjnych – zauważa prezydent Jarosław Ferenc.

Podpisane dziś porozumienie otwiera drogę do wspólnego starania się miast i gmin o środki z funduszy unijnych będących w dyspozycji województwa łódzkiego. Dla naszego MOF-u przewidziano łącznie kwotę ponad 40 milionów euro. Kolejnym krokiem po podpisaniu porozumienia będzie ogłoszenie przetargu na przygotowanie zintegrowanej strategii inwestycji MOF.

W ramach współpracy wspierane będą przede wszystkim projekty z zakresu:

– rozwoju zrównoważonego, sprawnego transportu łączącego miasto i jego obszar funkcjonalny,
– przywracania funkcji społeczno-gospodarczych zdegradowanych obszarów miejskiego obszaru funkcjonalnego,
– poprawy stanu środowiska przyrodniczego na obszarze funkcjonalnym miasta,
– wspierania efektywności energetycznej oraz promowanie strategii niskoemisyjnych,
– wzmacniania rozwoju funkcji symbolicznych, budujących międzynarodowy charakter i ponadregionalną rangę miejskiego obszaru funkcjonalnego oraz poprawy dostępu i jakości usług publicznych w całym obszarze funkcjonalnym.


Czytaj też: Zdobyli koronę wzniesień radomszczańskich

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej
Polonaisse

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD