ZSE-E

PRAWO PRZYJACIELEM MŁODZIEŻY

Jak postępować w sądzie, jak się bronić i jak przebiega rozprawa mogli dowiedzieć się uczniowie Zespołu Szkół Elektryczno – Elektronicznych w Radomsku. Co to cyberprzemoc i jakie niesie ze sobą konsekwencje? – wszystkie wątpliwości młodzieży rozwiał  radca prawny mecenas Andrzej Dramiński, który przeprowadził w szkole cykl spotkań.

Prawnik uświadomił młodzieży, że prawo, które z pozoru wydaje się być potrzebne tylko urzędnikom, pomaga również młodym ludziom. Jego znajomość jest niezbędna w walce z cyberprzemocą, która w dzisiejszych czasach stała się poważnym problemem. A co to jest cyberprzemoc? – Najprościej ujmując to stosowanie przemocy poprzez nękanie, straszenie, prześladowanie za pomocą Internetu, SMS czy innych środków elektronicznych – tłumaczy prelegent. – Agresja w Internecie bierze się przede wszystkim stąd, że to właśnie w nim jest możliwość ukrycia swoich danych osobowych. Niestety ludzie są próżni i  zaczęli to niezwykle pożyteczne  źródło informacji i komunikacji traktować jako możliwość  odegrania się, „dokopania komuś”,  „zniszczenia kogoś” – mówi mecenas Andrzej Dramiński

Jak podkreślał prawnik, dziś nikt w Internecie nie jest anonimowy. W dzisiejszych czasach łatwo można dotrzeć do adresu IP i komputera z którego komentarz został wysłany. Za obraźliwe komentarze, śledzenie czy prześladowanie kogoś, włamanie się na czyjeś konto grozi kara ograniczenia wolności, odpowiedzialność cywilna oraz kara grzywny.

Co powinna zrobić osoba, która czuje się nękana?

– Natychmiast zawiadomić  rodziców, psychologa szkolnego, pedagoga – odpowiada mecenas Dramiński. –  Może dlatego  hejt  tak się rozpowszechnia, bo nie reagujemy  wystarczająco szybko i skutecznie. Nie może być  zgody na takie zachowania. Warto  też  zadzwonić pod numer  alarmowy 112 czy  telefon zaufania. W  skrajnych wypadkach zgłosić to do prokuratury – dodaje.

Uczniowie byli zadowoleni ze spotkania, ponieważ otrzymali bardzo praktyczne porady prawne.  – Moim zdaniem takie spotkania są bardzo wartościowe i bardzo „na czasie”. Są potrzebne, ponieważ zaproszeni goście przekazują nam wiedzę, której nam, uczniom, w tej dziedzinie zdecydowanie brakuje – komentuje Magdalena Szczerbińska, uczennica Elektryka.

(tekst: Wiktoria Całus)

Pokaż więcej
Jubiler Ako

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close
Puls Radomska

FREE
VIEW