W ELEKTRYKU LUBIĄ JĘZYK POLSKI

Reklama

Rozstrzygnięcie konkursu na felieton, wyłonienie Mistrza Ortografii oraz prezentacja zmian zachodzących w języku polskim na przestrzeni lat, towarzyszyły finałowi V edycji Święta Języka Polskiego w Zespole Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku. Uczniowie zakończyli realizację projektu trwającego cztery miesiące.

Uczniowie „Elektryka” wraz z nauczycielami obchodzili Święto Języka Polskiego organizowane co roku w ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Tegoroczna edycja nabrała wyjątkowego znaczenia w roku, kiedy obchodzimy również 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Gościem specjalnym tegorocznej edycji była dr Kinga Sygizman z Katedry Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Łódzkiego, która przeprowadziła ciekawe warsztaty z dziennikarstwa radiowego.

Święto Języka Polskiego to nie tylko konkursy, w grudniu młodzież uczestniczyła w wycieczce do  Radia Łódź, gdzie miała okazję poznać pracę radiowców od podstaw.

– Zarówno projekt, jak i wycieczki organizowane z okazji Święta Języka Polskiego są niezwykle ciekawe. Możemy dowiedzieć się ciekawych rzeczy oraz poznać pracę ludzi, która dotychczas była dla nas tajemnicą – mówi Magdalena Szczerbińska, uczestniczka projektu.

W dyktandzie wystartowało około pięćdziesięciu uczniów i nauczycieli. Mistrzem w kategorii uczeń został Piotr Błasiak, wicemistrzami Paulina Górka oraz Kamila Tomczak. W kategorii nauczyciel Mistrzem Ortografii została pani Ewa Merder, wicemistrzami panie Aleksandra Rogalska oraz Agnieszka Orłowska.

– Tematem tegorocznego dyktanda był powiat radomszczański, jego walory turystyczne, piękno flory i fauny. Każdego roku staram się podejmować inną tematykę dyktanda. Jednak co roku jego ułożenie stanowi dla mnie nie lada wyzwanie – opowiada Renata Krupa jedna z koordynatorek projektu.

Z kolei w konkursie na felieton wzięło udział 36 uczniów. To gatunek szczególnie lubiany przez młodzież. Łatwa forma, swoboda wyrażania myśli, do tego zawsze inspirujący temat – szkoła. III miejsce zdobyła Dominika Gunia, II miejsce jury przyznało Aleksandrze Gębicz, I miejsce wywalczyła Małgorzata Jóźwiak.

Uroczystą galę uatrakcyjniła prezentacja przygotowana przez Wiktorię Całus i Magdę Szczerbińską, dzięki której młodzież dowiedziała się między innymi, że nasz język szybko zmienia się, a w nowym słowniku ortograficznym PWN znajdziemy aż 3 tysiące nowych słów, np: XD, sztos, selfie czy dissować.

Sponsorem nagród było Starostwo Powiatowe w Radomsku oraz Rada Rodziców. Organizatorkami Święta Języka Polskiego były panie Renata Krupa oraz Aneta Jędrzejczyk.

(tekst: Wiktoria Całus)

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD