79. rocznica ataku na areszt miejski w Radomsku

Reklama

79 lat temu, w nocy z 7 na 8 sierpnia 1943 r. oddział dowodzony przez por. Stanisława Sojczyńskiego ps. „Zbigniew” wkroczył zbrojnie do Radomska. Celem ataku był areszt miejski, w którym więziono m.in. żołnierzy podziemia zbrojnego.


Spektakularną operację uwolnienia więźniów z aresztu miejskiego w Radomsku dokonał w sierpniową noc oddział AK w sile 86 partyzantów, który opanował radomszczańskie ulice i ostrzelał punkty niemieckiego oporu.

Bez strat własnych uwolniono 57 osób i wycofano się z miasta. Wśród uwolnionych byli również Żydzi i Romowie, większość stanowili mieszkańcy Rzejowic – rodzinnej miejscowości Sojczyńskiego, aresztowani kilka dni wcześniej w trakcie niemieckiej pacyfikacji.

W okupowanym Radomsku

W Muzeum Regionalnym im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku, od 1 września 2009 roku można zwiedzać wystawę “W okupowanym Radomsku”, która mieści się w zabytkowym budynku aresztu miejskiego na dziedzińcu muzeum.

Sale/cele przystosowano do prezentacji archiwaliów i muzealiów związanych z okresem II wojny światowej i niemieckiej okupacji w Radomsku. Wystawę podzielono na pięć części. W salach na parterze umieszczono materiały związane z wybuchem wojny, pobytem Niemców w Radomsku, funkcjonowaniem tajnego nauczania i losami ludności żydowskiej zamkniętej w getcie.

Znajdują się tu m.in. elementy wyposażenia niemieckich żołnierzy (hełmy, ładownice, telefon polowy, maski przeciwgazowe, okulary i rękawice motocyklisty), niemieckie opaski, pieczęcie i druki urzędowe, powielacz, na którym drukowano ulotki i konspiracyjną prasę oraz judaika (fragmenty Tory, jad, lampki chanukowe, tefilin), a także obrazy żydowskiego artysty – Natana Szpigla.

Pomieszczenia na piętrze poświęcone są partyzantom, działalności Szarych Szeregów (radiostacja, odznaczenia), żołnierzom z Radomska walczącym na Zachodzie (mundur, walizka, dokumenty Bolesława Olbrychowskiego) oraz Stanisławowi Sojczyńskiemu i historii KWP.

W jednej z cel prezentowane są pamiątki po więźniach obozów koncentracyjnych: Auschwitz, Gross-Rosen, Sachsenhausen (zdjęcia, korespondencja, pasiak, flaga obozowa, kajdanki, pejcz, sztućce) oraz reprodukcje rysunków i tekstów z albumu Stefana Horskiego – więźnia obozu w Oranienburgu – ukazujące grozę obozowej egzystencji.

Ekspozycja oddziałuje obrazem, światłem i dźwiękiem, a aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżają okupacyjną rzeczywistość.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD