Kwiaty pod pomnikami w rocznicę wybuchu II wojny światowej

Reklama

Dokładnie 84 lata temu rozpoczęła się najkrwawsza wojna nie tylko w historii Polski, ale całej Europy i świata. Jak co roku, w Radomsku uczczono pamięć ofiar II wojny światowej.


W ramach obchodów 84. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej władze miejskie, powiatowe, politycy oraz kombatanci złożyli kwiaty pod Pomnikiem Grobem Nieznanego Żołnierza w Radomsku.

Kwiaty zostaną złożone również na Nowym i Starym Cmentarzu oraz pod Tablicą Memoriałową ku czci straconych w latach 1940-1944 i poległych w czasie bombardowania w dniu 1 września 1939 r. pracowników zakładów „Metalurgii” w Radomsku. Harcerze z Hufca Radomsko pełnią wartę honorową.



Wystawy towarzyszące:

  • Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku (ul. Narutowicza 1) zaprasza do obejrzenia ekspozycji Galeria “W oknie” – “Radomsko i Region Radomszczański w okresie II wojny światowej”. Są to fotografie wykonane przez Niemców po wkroczeniu do miasta. Zdjęcia pochodzą z kolekcji zakupionej przez muzeum z programu “Patriotyzm Jutra”. Placówka zaprasza również do obejrzenia wirtualnej wystawy na stronie muzeum;
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Radomsku (ul. Narutowicza 4) zaprasza na wystawę książek ze zbiorów biblioteki ph. W marszu i w walce. Wystawa czynna od 1 do 30 września, w godzinach pracy biblioteki.

Z kart historii

Rankiem 1 września 1939 r. wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły granice Rzeczpospolitej, rozpoczynając II wojnę światową – największy konflikt zbrojny w dziejach ludzkości.

1 września 1939 r. o godzinie 4:48 pancernik Schleswig-Holstein ostrzelał Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte, bronioną przez załogę pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego. Przez siedem dni bohatersko odpierała ona powtarzające się ataki z morza, ziemi i powietrza, stając się symbolem polskiego oporu. Również 1 września zaatakowano polskie placówki na terenie Wolnego Miasta Gdańska, w tym gmach Poczty Polskiej, dzielnie broniony przez pocztowców. Początkowym etapem wojny 1939 r. była tzw. wojna graniczna – walka w obronie polskich granic zachodnich. Jednym z pierwszych jej starć była bitwa pod Krojantami na Pomorzu, gdzie 1 września 18. Pułk Ułanów Pomorskich rozbił niemiecki batalion piechoty, co opóźniło postępy wrogiego korpusu o kilkanaście godzin. W bitwie pod Mokrą w okolicach Częstochowy Wołyńska Brygada Kawalerii z Grupy Operacyjnej „Piotrków” zwycięsko odparła czołowe ataki niemieckiej dywizji pancernej, która utraciła około 100 czołgów i wozów pancernych. Jedna z największych bitew wojny granicznej rozegrała się pod Mławą. Trwała do 4 września bitwa i miała wielkie znaczenie dla obrony Warszawy.

Mimo zaciętego oporu już w pierwszych dniach września Niemcom udało się przełamać polskie linie obronne i zająć Kujawy, część Wielkopolski i Śląsk. Działanie wroga charakteryzowało niezwykłe okrucieństwo i brutalność, stosowane także wobec ludności cywilnej. Wojska niemieckie działały zgodnie z rozkazem Adolfa Hitlera, który brzmiał: „Bądźcie bez litości, bądźcie brutalni, nasza przewaga daje nam wszystkie prawa”.

Muzeum 1939.


Czytaj też: 84. rocznica wybuchu II wojny światowej. Jak wyglądało Radomsko podczas okupacji? [ZDJĘCIA]

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD