Staże zagraniczne – sposób na zdobycie doświadczenia zawodowego

Reklama

Projekt „Radomszczański absolwent z zagranicznym doświadczeniem” jest realizowany przez
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Staszica w Radomsku w okresie 01.11.2016 – 31.10.2017. Projekt jest realizowany przy wsparciu programu Unii Europejskiej Erasmus+. Dofinansowanie projektu wynosi 60079,00 EUR.

Szkoła opracowała projekt, aby pomóc uczniom w pokonaniu trudności i sprostaniu wymaganiom pracodawców. Młodzi ludzie, którzy dzięki zagranicznym praktykom rozwiną i pogłębią swoje umiejętności i wiedzę, będą łatwiej poruszać się po rynku pracy. Głównym celem projektu jest zwiększenie szans na zatrudnienie 25 naszych uczniów. Działania projektowe dążą do podniesienia kompetencji zawodowych uczestników, umiejętności językowych, a także kompetencji społecznych i osobistych, jak zwiększenie samodzielności, motywacji i przedsiębiorczości. Umiejętności uczniów zostaną potwierdzone przez dokumenty ECVET, Europass Mobilność oraz krajowe certyfikaty, które z pewnością stanowić będą istotny punkt w ich CV i zwrócą uwagę potencjalnych pracodawców.

Udział w mobilnościach przyniesie także korzyści dla naszej placówki. Kontakt z zagranicznym ośrodkiem zajmującym się kształceniem zawodowym, możliwość zdobycia wiedzy o nowych narzędziach i metodach nauczania praktycznego wpłynie na rozwój kadry. Zwiększy się jej kreatywność i innowacyjność w tworzeniu procesu edukacji. Dzięki projektowi zarówno uczniowie, jak i nauczyciele staną się bardziej otwarci na inne kultury i metody pracy. Szkoła stanie się bardziej rozpoznawalna lokalnie i zaistnieje w Europie.

W toku realizacji projektu 25 uczniów wyjedzie na czterotygodniowe staże w niemieckich przedsiębiorstwach organizowane przez naszego partnera – firmę Vitalis GmbH ze Schkeuditz. W projekcie wezmą udział uczniowie z kierunków: technik mechanik, technik budownictwa i technik pojazdów samochodowych. Rekrutacja zostanie ogłoszona w listopadzie bieżącego roku. Termin staży ustalono na okres od 7 maja do 3 czerwca 2017. Przed wyjazdem na staż uczniowie przejdą przez proces przygotowania do mobilności organizowany w formie zajęć dodatkowych w szkole. Odbędą się zajęcia z języka branżowego prowadzone w podziale na grupy zawodowe, zajęcia kulturowe, dotyczące m.in. norm i obyczajów charakterystycznych dla kraju przyjmującego oraz warsztaty pedagogiczne o charakterze motywacyjnym.

Udział w projekcie jest bezpłatny. Koszty utrzymania, podróż, ubezpieczenie, kieszonkowe, wycieczki oraz przejazdy lokalne w Niemczech pokryte zostaną z budżetu projektu.

(tekst: Aldona Skiba, Monika Zając)

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD