POLSKO – NIEMIECKA WYMIANA I LO

Reklama

Jesień bieżącego roku była dla I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku czasem międzynarodowych wymian uczniowskich ze szkołą partnerską Hans-Sachs Gymnasium z Norymbergi.

15171063_591077357763676_8264933036325910124_n

Pierwsza część projektu obejmowała wizytę młodzieży niemieckiej w I LO, która odbyła się w dniach 1-6 października 2016. Aby mieć szansę na lepsze poznanie się, 15 uczniów z Niemiec zostało rozlokowanych u polskich rodzin. Wspólne spędzenie tych kilku dni pozwoliło na zawarcie nowych znajomości, wzajemne poznanie się, przełamanie barier językowych oraz przedstawienie naszym zachodnim sąsiadom tradycji i kultury naszego kraju. Goście mieli możliwość zwiedzić i poznać najciekawsze zakątki powiatu radomszczańskiego, jak i innych polskich miast. Wspólnie z polskimi partnerami odwiedzili Częstochowę, Warszawę, Kraków i Zakopane.
Wszyscy bardzo chętnie uczestniczyli w lekcji muzealnej zorganizowanej w Muzeum Regionalnym w Radomsku, gdzie poznali historię papieru, różne ciekawostki na jego temat, a także sami nauczyli się go czerpać. W Miejskim Domu Kultury w Przedborzu grupa polsko-niemiecka wzięła udział w warsztatach artystycznych, podczas których mogła się zintegrować tańcząc zumbę, wykonując ciekawe prace plastyczne czy wyroby z wikliny papierowej. Wszyscy odwiedzili również piękne i bardzo interesujące Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki „Dojo-Stara Wieś”.
Uczniowie I LO przygotowali dla swoich gości prezentację Polski, powiatu radomszczańskiego oraz swojej szkoły. Przekazali im najważniejsze informacje, wydarzenia i postaci historyczne, jak i również wiele innych ciekawostek.

Drugą częścią projektu międzynarodowego była rewizyta młodzieży I LO w szkole partnerskiej w Norymberdze, która miała miejsce dwa miesiące później. W dniach 24 listopada – 1 grudnia 2016 radomszczańscy uczniowie mieli niesamowitą okazję poznać życie codzienne swoich niemieckich przyjaciół, jak i również ich system szkolnictwa poprzez uczestnictwo w zajęciach szkolnych. Program pobytu był również bardzo interesujący i napięty. Młodzież poznała najpiękniejsze zakątki Norymbergi, miała niepowtarzalną okazję odwiedzić jeden z najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Niemczech, skosztować typowych dla tego regionu specjałów: 3-im-Weckla oraz Schäuferle, zwiedziła przepiękne miasto Bamberg, którego starówka została wpisana na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Odbyła też nietypową lekcję historii w Centrum Dokumentu w Norymberdze, które było miejscem zjazdów NSDAP. Bardzo ciekawymi obiektami do zwiedzania okazały się również Germanisches Museum oraz Museum Industriekultur, gdzie można było przenieść się nieco w czasie.

Wizyty w Radomsku i Norymberdze zaowocowały we wspaniałe wspomnienia i niecodzienne doświadczenia. Udowodniły, jak wiele łączy obydwa narody, a jak mało dzieli. Młodzież miała możliwość obcować z inną kulturą oraz rozwijać swoje umiejętności w zakresie języka angielskiego i niemieckiego. Z pewnością niektórym uczniom udało się zawrzeć międzynarodowe przyjaźnie, które przetrwają na dłużej.

W przyszłym roku są planowane kolejne wymiany z Hans-Sachs Gymnasium z Norymbergi.

Uczniowie o wymianie:

– Wymiana międzynarodowa to bardzo interesujące doświadczenie dla uczniów. Przede wszystkim mobilizuje do dalszej systematycznej nauki języków. Dzięki temu poznaliśmy nowe tradycje i nowych ludzi. Zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w takim projekcie – Paulina Pendziwiatr, kl. Ie (I LO)

-Wymianę z Hans-Sachs Gymnasium oceniam bardzo pozytywnie. Nie tylko mieliśmy możliwość poprawić posługiwanie się językiem obcym, ale też mogliśmy zwiedzić piękne niemieckie i polskie miasta i ich największe atrakcje turystyczne. Gdybym mógł uczestniczyć w wymianie jeszcze raz, z pewnością zrobiłbym to – Maciej Krajewski, IIId (I LO)

Szkolnymi koordynatorami projektu są: Justyna Broniszewska i Ulrich Pecher.

Współpraca: Renata Löffler, Elżbieta Ozga, Doreen Sölter.

(tekst i zdjęcia: I LO w Radomsku)

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD