BRAKUJE KRWI!
Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa biją na alarm. Jak co roku w okresie wakacyjnym zaczyna brakować krwi. Problem ten dotyczy m.in. Radomska.
W okresie wakacyjnym jak co roku zaczyna brakować krwi nie tylko w regionie łódzkim ale także i w całej Polsce. W lipcu i sierpniu Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa odnotowują spadek liczby pobrań.
– Spowodowane jest to m.in. przez zmniejszoną aktywność krwiodawców. Urlopy, wyjazdy wakacyjne w tym wyjazdy poza miejsce stałego zamieszkania, często do miejscowości, w których nie ma placówek krwiodawstwa, ograniczają możliwość oddawania krwi. Niestety w okresie wakacyjnym dochodzi do zwiększonej ilości wypadków komunikacyjnych, czy wypadków podczas prac polowych w rolnictwie. Przestarzały sprzęt, brak wymaganych osłon ruchomych części maszyn i ostre narzędzia to najkrótsza droga do poważnych urazów, których następstwem często bywa potrzeba przetoczenia krwi. Wciąż liczną grupę poszkodowanych stanowią tutaj dzieci. Honorowi krwiodawcy wyjeżdżają na wakacje, a chętnych, którzy oddadzą mililitry swojej krwi w okresie letnim brakuje – zauważa Elżbieta Dratwińska, kierownik pracowni serologii Szpitala Powiatowego w Radomsku.
Według danych RCKiK, w celu zabezpieczenia potrzeb chorych w regionie choćby łódzkim dziennie krew oddać musi około 250 osób.
– Oddawana przez nich krew wystarcza wtedy na bieżącą pomoc, ale nie ma już możliwości tworzenia zapasów. W lipcu czy też w sierpniu mamy średnio połowę dawców mniej – mówi Elżbieta Dratwińska.
W regionie łódzkim w chwili obecnej występują braki krwi grup minusowych, tj. 0 Rh-, A Rh-, B Rh- i AB Rh a także A Rh+. Szpitale – w tym Szpital Powiatowy w Radomsku najbardziej potrzebują krwi o rzadkiej grupie, głównie minusowej. A Rh-, 0 Rh-, B Rh- oraz AB Rh- są najbardziej potrzebne, a osób z grupą krwi O Rh- jest w Polsce zaledwie 6 proc.
– W sytuacjach szczególnych Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa szukają pomocy na Śląsku, Mazowszu i Dolnym Śląsku. Tam kupują krew, by ratować życie mieszkańcom województwa łódzkiego w tym mieszkańcom naszego powiatu – podkreśla Elżbieta Dratwińska. – Lekarze w radomszczańskim szpitalu proszą rodziny pacjentów, którzy są u nas hospitalizowani o to aby członkowie rodziny jeśli jest to możliwe oddawali krew – zgodnie z zasadą, iż krew dla ich bliskich została oddana przez kogoś innego, wobec powyższego teraz oni mogą pomóc kolejnym chorym. Jednorazowo pobierane jest 450 ml krwi, co jest całkowicie bezpieczne dla organizmu – dodaje.
Oddawać krew należy w punkcie krwiodawstwa i innych wyznaczonych do tego miejscach. Taki punkt znajduje się także w Szpitalu Powiatowym w Radomsku.
- Krew jest niezastąpiona
- Co minutę potrzebny jest litr krwi – to 2 dawców
- Każdego dnia potrzeba ponad 1000 litrów krwi – to aż 2000 dawców
- Zwykle podczas operacji zużywa się ok. 2 litrów krwi, przy przeszczepach potrzeba od 10 do 15 litrów.
(fot. arch. Szpitala Powiatowego w Radomsku)