NIE MA RADOMSKA BEZ ŻYDÓW…

Reklama

Nie znikną, a zostaną naprawione. Mowa o żydowskich tablicach znajdujących się w chodnikach, a tworzących Pierwsze Żydowskie Muzeum pod Otwartym Niebem. Deklarację taką złożyła Lili Kesselman, prezes Fundacji Yiddele Memory, która od kilku dni przebywa w naszym mieście z powodu organizacji obchodów setnej rocznicy podpisania deklaracji Balfour’a…

Chociaż wydarzenie odbędzie się w najbliższy czwartek 2 listopada, to póki co jest o nim cicho. O tym, że coś jest na rzeczy naszą redakcję powiadomił Czytelnik. – Widziałem panią Kesselman w towarzystwie miejskich urzędników. Może pani wie, o co chodzi? Może w końcu pani Kesselman postanowiła zadbać o chodnikowe żydowskie muzeum? – usłyszeliśmy od Czytelnika.

Skoro prezes Kesselman była widziana z miejskimi urzędnikami zapytaliśmy u źródła o powody jej pobytu w Radomsku. – Pani Kesselman organizuje obchody setnej rocznicy podpisania deklaracji Balfour’a, które odbędą się 2 listopada 2017 roku w Radomsku. Pomoc Urzędu Miasta Radomska polega na udzieleniu wsparcia technicznego w zakresie organizacji imprezy. Na prośbę organizatorki urząd udostępni scenę oraz nagłośnienie, będące w posiadaniu Miejskiego Domu Kultury, niezbędne do przeprowadzenia imprezy – poinformował nas Janusz Taranek.

Obchody mają mieć miejsce na placu 3 Maja najprawdopodobniej  w godz. 12.00 – 13.00.

Cytując Wikipedię: Deklaracja Balfoura list wysłany 2 listopada 1917 r. przez brytyjskiego ministra spraw zagranicznych lorda Arthura Jamesa Balfoura do barona Waltera Rothschilda  (przywódcy społeczności żydowskiej w Wielkiej Brytanii) w celu przekazania Syjonistycznej Federacji Wielkiej Brytanii i Irlandii. List był deklaracją brytyjskiego rządu okazującą pragnienie odtworzenia w Palestynie „żydowskiej siedziby narodowej”, co było odpowiedzią na oczekiwania i starania ruchu syjonistycznego. Deklaracja Balfoura została później włączona do zawartego w 1920 roku z Imperium osmańskim traktatu pokojowego w Sevres i zaowocowała utworzeniem brytyjskiego Mandatu Palestyny”.

Dlaczego akurat prezes Kesselman na upamiętnienie setnej rocznicy podpisania deklaracji Balfour’a wybrała nasze miasto – nie wiadomo. Nie udało nam się z nią skontaktować.

Tym samym nie mogliśmy zadać jej pytania jaki los czeka Pierwsze Żydowskie Muzeum pod Otwartym Niebem, a konkretnie czy dojdzie do wymiany zniszczonych płyt.

Odpowiedzi udzielił nam Janusz Taranek z radomszczańskiego magistratu.  – Z deklaracji złożonej przez panią Kesselman wynika, iż planuje wymienić je wiosną 2018 roku, gdyż remont przed zimą mógłby negatywnie wpłynąć na jakość montażu tablic. O szczegóły dotyczące tej sprawy prosimy zwrócić się do pani Kesselman – usłyszeliśmy.

Zatem czekamy do wiosny. Trzeba jednak pamiętać, iż prezes Kesselman wolę naprawy tablic deklarowała już wiele razy. Póki co na woli się kończyło…

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD