Wsparcie dla Ukrainy. Jak możesz pomóc?

Reklama

Wojska rosyjskie w czwartek nad ranem przekroczyły granice Ukrainy, m.in. od strony Białorusi, przypuszczając ataki na infrastrukturę wojskową i lotniska w kilku miastach.


Na terytorium całej Ukrainy wprowadzono stan wojenny, a w największych miastach regionu wciąż słychać syreny alarmowe. Solidarność z obywatelami Ukrainy wyraził m.in. zarząd powiatu radomszczańskiego. Przedstawiono m.in. działania w celu pomocy naszym sąsiadom.

Na zwołanej 25 lutego konferencji prasowej przez Zarząd Powiatu Radomszczańskiego, dzień po zaatakowaniu Ukrainy przez Rosję, przedstawiono działania jakie już podjęto oraz co zostanie przygotowane dla Ukraińców, którzy zdecydują się opuścić swoje domy. Bowiem nadszedł czas na podjęcie konkretnych działań. Wojewoda łódzki zwołał dziś sztab kryzysowy, którego podjęte decyzje przedstawił Zarząd Powiatu Radomszczańskiego. Wojewoda zaapelował również aby nie ulegać emocjom i weryfikować wszelkie informacje jakie do nas spływają, a które mogłyby przyczynić się do chaosu i przeszkodzić w pomocy humanitarnej.

Jaka pomoc dla Ukrainy?

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego będzie kierowało uchodźców do docelowych miejsc ich pobytu. Województwo łódzkie jest skoordynowane z działaniami w tej sprawie z województwem podkarpackim.

– Związku z największym od II wojny światowej kryzysem bezpieczeństwa, regularnej wojny, stoimy przed bardzo ważnym wyzwaniem (…) Koordynacją przepływu uchodźców z Ukrainy zajmują się punkty represyjne na granicy z Ukrainą w miejscowościach, gdzie funkcjonują przejścia graniczne. Punkty te są już gotowe. Uchodźcy będą się tam rejestrować i będzie im udzielana wszelka pomoc. Jest to ważne, żeby ich pobyt był zalegalizowany. (…) Są już przygotowane listy obiektów do zakwaterowania przyszłych uchodźców. Rząd przewiduje wsparcie dla samorządów. W chwili obecnej przygotowywane są specjalne akty prawne, jak także spec ustawa na pomoc kobietom i dzieciom, którym ma zostać zapewniony obowiązek szkolny

– mówiła starosta powiatu Beata Pokora.

Zarząd zwrócił również uwagę na to, że oprócz wojny zbrojnej, prowadzona jest też wojna informacyjna, której przykładem są sytuacje na stacjach benzynowych oraz w bankach.

– Jak poinformował 24 lutego prezes Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego w bazach paliw zapasów wystarczy na ponad trzy miesiące

– dodała starosta.

Pełnomocnikiem do spraw pomocy Ukrainie został wyznaczony sekretarz powiatu Tomasz Kornacki. Natomiast koordynatorem wszelkich działań jest kierownik Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego Jadwiga Brzeska.

Powiat radomszczański swoją pomoc rozpoczął od utworzenia bazy noclegowej. Powiatowy Urząd Pracy otrzymał zlecenie ewidencjowania osób i miejsc pracy dla nich. Starostwo podjęło współpracę z fundacją ESPA w Mysłowicach, która zajmuje się poszukiwaniem rodzin zastępczych oraz lokali mieszkalnych dla tych rodzin. Powiat radomszczański ma przeznaczyć ze swoich zasobów jeden z takich lokali.

– Na dziś mamy już 28 pokoi oraz jedno mieszkanie. Będziemy również prowadzić zbiórkę pieniędzy. Utworzone zostało konto. Będziemy też organizować zbiórkę żywności oraz koce, śpiwory, materiałów opatrunkowych i materiałów higieny osobistej. Zajmą się tym nasze placówki szkolne, które prowadzi Starostwo. Znaleźliśmy miejsce, gdzie te rzeczy będziemy magazynować

– mówił Tomasz Kornacki.

Na poniedziałek 28 lutego starosta zwoła specjalny sztab, na który zaproszeni są wójtowie, burmistrzowie oraz prezydent powiatu radomszczańskiego, a także komendanci straży oraz policji. Starostwo jest też w kontakcie z miastem Równe na Ukrainie, na terenie którego zostało dziś zbombardowane lotnisko oraz bazy wojskowe. Powołany został dekret o poborze rezerwistów w wieku od 18 do 60 lat.

– Z rozmów z przedstawicielami miasta Równe wynika, że wielu Ukraińców nie chce wyjeżdżać, chcą bronić swojej ojczyzny. Ta fala uchodźców podejrzewany, że będzie dotyczyła głównie kobiet i dzieci

– mówił sekretarz powiatu.

Wpłaty na pomoc Ukrainie można kierować na rachunek Starostwa Powiatowego w Radomsku ul. Leszka Czarnego 22 97-500 Radomsko, konto nr 67 1560 0013 2013 3176 2000 0064 z dopiskiem ,,Powiat Radomszczański solidarny z Ukrainą”.


 Czytaj też: Zbiórki żywności, noclegi, infolinia. W Radomsku podjęto działania

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD