Festiwal „Kolory Polski”. Koncert w Przedborzu

Reklama

Trwa 24. Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”. Organizatorzy zaplanowali 18 koncertów w wakacyjne weekendy. Odbędą się one w różnych miejscach regionu – w obiektach sakralnych, w plenerze, a także w siedzibie Filharmonii Łódzkiej. Uroczysty koncert z okazji 600-lecia nadania Łodzi praw miejskich odbędzie się w Przedborzu (Kościół pw. św. Aleksego, ul. Kościelna 1)


W programie koncertu utwory religijne wykonywane w Polsce w XV wieku

Był rok 1423, gdy biskup Jan Pella, opiekujący się osadą zwaną Łodzią, zwrócił się z prośbą do króla Władysława Jagiełły o nadanie jej praw miejskich. Król, który wówczas bawił w mieście królewskim Przedborzu, przychylił się do jego prośby. Dziś, 600 lat od tego wydarzenia, Łódzka Filharmonia zaprasza na koncert, podczas którego będzie można wysłuchać muzyki z tamtych czasów. Wystąpi zespół wokalny Jerycho, praktykujący żywą tradycję śpiewu sakralnego. Dziewięcioosobowa grupa wykonuje historyczne śpiewy polskie i łacińskie, stosując improwizowaną polifonię. Liderem zespołu jest muzykolog i organista Bartosz Izbicki. Na koncert w Przedborzu muzycy wybrali utwory religijne utrwalone w polskich i europejskich rękopisach, które mogły rozbrzmiewać w kaplicy i na dworze Władysława Jagiełły. Program ukaże bogactwo form i różnorodność stylistyczną muzyki tego czasu, a bardziej przystępną emocjonalnie i atrakcyjniejszą uczyni ją zastosowanie różnorodnego średniowiecznego instrumentarium.

Wstęp wolny

Wykonawcy:
Bartosz Izbicki – prowadzenie zespołu, lira korbowa, fidel, portatyw, wirginał
Zespół Muzyki Dawnej „Jerycho” w składzie:
Alicja Sulkowska, Paweł Szczyciński, Maciej Królikowski, Mateusz Grzyb, Tomasz Jarnicki, Łukasz Kalisz, Stanisław Szczyciński, Rafał Kanowski – śpiew

Z kart historii….

W XV wieku Przedbórz, zlokalizowany na gruntach należących do monarchy, był o wiele bardziej rozwinięty od Łodzi. Położony przy szlaku z Rusi i Małopolski na Śląsk, był ośrodkiem tkactwa i handlu. Do tych tradycji powrócono w XIX stuleciu, kiedy to w Przedborzu rozwinął się przemysł włókienniczy. Najstarszym zabytkiem nadpilicznego miasta jest kościół pw. św. Aleksego. Wzniesiony w stylu gotyckim, na skutek wielu przebudów obecnie reprezentuje w większości styl barokowy. W stylu tym utrzymany jest między innymi ołtarz główny, wykonany z drewna. Eksponowany w nim obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z XVI stulecia, zwanej też Matką Bożą Serdeczną, słynie łaskami. Barokowe są też ołtarze w nawach północnej i południowej. W kościele znajdują się 16-głosowe organy z 1978 roku. Będąc w Przedborzu, warto też zwrócić uwagę na klasycystyczny ratusz z 1820 roku, karczmę z wieku XVIII i unikatowe barokowe kapliczki typu słupowego, zwane „cholerycznymi”, gdyż wzniesiono je w czasie epidemii cholery.

Koncert odbędzie się w sobotę, 29 lipca. Początek o godzinie 19.


Czytaj też: Projekt dla organizacji pozarządowych

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD