RADOMSZCZANIN W WOJEWÓDZKIEJ RADZE KONSULTACYJNEJ

Reklama

Wojewoda Łódzki Zbigniew Rau powołał Wojewódzką Radę Konsultacyjną do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych. W jej składzie znalazł się radomszczanin Zdzisław Dudek.

W Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda łódzki Zbigniew Rau wręczył akty powołania na członków do Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych. W skład gremium wchodzą: Andrzej Słowik, Henryk Marczak, Krzysztof Frątczak, Marek Michalik, Marian Miszalski, Piotr Morta, Wiesław Urbański oraz Zdzisław Dudek.  Na przewodniczącego rady wybrano Andrzeja Słowika.

Głównym zadaniem Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych jest opiniowaniem wniosków o potwierdzenie statusu działaczy opozycji antykomunistycznej lub osób represjonowanych z powodów politycznych przekazanych do rozpatrzenia przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Rada zajmuje się także udzielaniem pomocy i porad w przygotowywaniu wniosków o potwierdzenie statusu działaczy opozycji antykomunistycznej lub osób represjonowanych z powodów politycznych oraz świadczeniem pomocy w przygotowywaniu wniosków o pomoc pieniężną i świadczenie pieniężne na prośbę osób zainteresowanych. Nowo wybrani działacze będą podejmować inicjatywy zmierzające do integracji środowisk działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych, jak i analizować sytuację życiową działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych
z powodów politycznych oraz przedkładać Szefowi Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych dezyderatów w sprawie podejmowania działań zmierzających do zapewnienia im pomocy i opieki oraz należnego szacunku i pamięci.

Andrzej Słowik – wiceminister pracy, działacz związkowy, opozycjonista w okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. W okresie strajków sierpniowych, w 1980 roku był przewodniczącym Komitetu Strajkowego w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji w Łodzi. W 1992 roku przewodniczył Zarządowi Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ Solidarność.

Henryk Marczak – działacz związkowy, opozycjonista w okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. W strukturach NSZZ Solidarność działa od 1980 roku, a w latach 1992-2010 pełnił funkcję sekretarza Zarządu regionu łódzkiej „Solidarności”. W 2008 roku powołany na wiceprezesa Związku Weteranów Trzeciej Konspiracji 1956-1989.

Krzysztof Frątczak – członek Zarządu Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ Solidarność, w 1985 roku współorganizował i koordynował działalność Tajnej Komisji Zakładowej „Solidarność” we wszystkich zajezdniach Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Łodzi. Był organizatorem podziemnego wydawnictwa „Pantograf”, a także broszury „Wspomnienie tamtych dni”. W 1987 roku podjął próbę nadania audycji radia podziemnego.

Marek Michalik – polityk, urzędnik państwowy i samorządowy, historyk oraz poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej I kadencji. Został powołany na stanowisko wiceprezydenta Łodzi

przez Jerzego Kropiwnickiego. W 2011 roku odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Marian Miszalski – działacz opozycyjny, dziennikarz, pisarz, tłumacz, a także członek związku Weteranów Trzeciej Konspiracji 1956-1989. Do NSZZ „Solidarność” wstąpił w 1980 roku. Od 1983 roku zajmował się współredagowaniem podziemnego pisma „Kurs” oraz tłumaczył teksty z „krajów wolnego świata” na potrzeby krajowych podziemnych publikacji.

Piotr Morta – polski działacz związkowy i samorządowy. Od 1989 roku pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Tymczasowej Komisji NSZZ „Solidarność” oraz działał w jej podziemnych strukturach. W 2016 roku wybrany na reprezentanta Rzeczypospolitej Polskiej w Centrum Współpracy Ukraińsko-Polskiej Uniwersytetu Górniczego.

Wiesław Urbański– od 1979 roku był członkiem organizacji opozycyjnych: Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela oraz Ruchu Młodej Polski. Jest współautorem wielu postulatów politycznych oraz działał jako negocjator po stronie rządu. Współorganizował strajki studentów w Łodzi, w 1981 roku. Zajmował się kolportażem pism: „Bratniak, „Veto”, „Opinie”.

Zdzisław Dudek – został uhonorowany Krzyżem Wolności i Solidarności, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Pro Partia za działalność opozycyjną w okresie stanu wojennego. Związany był z Solidarnością Walczącą oraz  z częstochowską strukturą opozycyjną.

(info: Urząd Wojewódzki w Łodzi)

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD