JACKA GĘBICZA POMYSŁY NA UPAMIĘTNIENIE ŻYDÓW

Reklama

Zmiana wizerunku centrum miasta Radomska i funkcjonowania tzw. „muzeum żydowskiego pod otwartym niebem” była przedmiotem dzisiejszej konferencji prasowej zorganizowanej przez Jacka Gębicza, kandydata na prezydenta Radomska. –  Pozwolę sobie zadać publiczne pytanie: czy nie lepiej byłoby upamiętnić historię radomszczańskich Żydów  w niszczejących obiektach, w których znajdowała się Synagoga czy Dom Cadyka, a nie za sprawą tzw. „otwartego muzeum pod gołym niebem” – mówił J. Gębicz.

 Gębicz przypomniał, że „otwarte muzeum pod gołym niebem” to zbiór około 50 tablic wmurowanych w chodniki miasta, znajdujące w różnych jego punktach. – Muzeum to powstało nieco ponad 4 lata temu. W chwili obecnej jest w fatalnym stanie technicznym, co urąga zarówno powadze tego tzw. muzeum oraz zagraża bezpieczeństwu mieszkańców, ponieważ tablice są popękane i śliskie. W takiej formie to muzeum nie może funkcjonować – wyjaśnia.  – Dlaczego mówię, że jest to tzw. „muzeum żydowskie”. A to dlatego, że po pierwsze nie zostało powołane uchwałą rady miejskiej, a po drugie w moim przekonaniu oraz osób które interesują się historią Radomska, przedstawia ono w większości jedynie historię jednej żydowskiej rodziny – dodał.

Pomysłem Gębicza na upamiętnienie obecności dużej populacji Żydów w naszym mieście jest zaadaptowanie kamienic u zbiegu ul. Fabianiego i Joselewicza na muzeum żydowskie z prawdziwego zdarzenia. – Pozwolę sobie zadać publiczne pytanie: czy nie lepiej byłoby upamiętnić historię radomszczańskich Żydów  w niszczejących obiektach, w których znajdowała się Synagoga czy Dom Cadyka. Te domy obecnie są w totalnej ruinie, dlatego chciałbym zachęcić fundatorkę „muzeum pod otwartym niebem” do użycia swoich wpływów, po to, aby te niszczejące budynki zostały wyremontowane przez społeczność żydowską, po to, by powstało w nich muzeum żydowskie z prawdziwego zdarzenia. Jeżeli nie udałoby się przenieść muzeum żydowskiego do tych niszczejących budynków, powinno w przestrzeni publicznej powstać nowe muzeum, ale nie z 50 a może z 15 tablicami informujących o tym, w którym miejscu był Dom Cadyka, Synagoga czy rytualna łaźnia – mówił Jacek Gębicz.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD