IX edycja Nocy Bibliotek w Radomsku. Program

Reklama

Wielkimi krokami zbliża się Noc Bibliotek. Radomszczańska placówka na ten wyjątkowy dzień zaplanowała szereg atrakcji. W programie m.in. wystawy, wernisaże, warsztaty rękodzieła, spotkania, koncert oraz projekcje filmów.


Tegoroczne hasło IX edycji Nocy Bibliotek, które odbędzie się w sobotę, 7 października we wszystkich instytucjach bibliotecznych w kraju, przebiegać będzie pod hasłem “Absurd nie czytać”.

Program wydarzenia w MBP w Radomsku (ulica Narutowicza 4):

  • godz. 12 – Moja mama gorylica – projekcja filmu familijnego;
  • godz. 13.30 – Literkowe ZOO magnesy – warsztaty rękodzieła;
  • godz. 15 – Pamiętniki Tatusia Muminka – projekcja filmu familijnego;
  • godz. 17.30 – Edmund Osterloff. Fotografie z niebieskiego albumu – wernisaż oraz spotkanie z Barbarą Osterloff, prof. Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie;
  • godz. 19 – Horyzont zdarzeń – koncert Jarosława Chojnackiego, uznanego przez krytykę za jednego z najlepszych polskich wokalistów i interpretatorów piosenki literackiej.

Wystawy:

  • Absurd nie czytać, biblioteczne rozmaitości – wystawa książek ze zbiorów MBP;
  • Wielkie pytania małych ludzi – wystawa książek ze zbiorów Oddziału dla dzieci MBP.


Wystawa Edmund Osterloff. Fotografie z niebieskiego albumu

“Edmund Osterloff. Fotografie z niebieskiego albumu” to wystawa poświęcona wybitnemu artyście, który mieszkał i pracował w Radomsku, gdzie zmarł w 1938 roku. Zorganizowana z okazji 160. rocznicy urodzin Edmunda Osterloffa. Trzon wystawy stanowią zdjęcia i dokumenty odnalezione w roku 2013 w Gruzji. Są one tylko fragmentem bezcennego zbioru, który zachował się w prywatnym archiwum potomków artysty, mieszkających w Tbilisi.

Materiały z tego zbioru, a przede wszystkim z tytułowego „niebieskiego albumu”, zostały uporządkowane tematycznie. Osobno prezentowane są nieznane dokumenty dotyczące biografii Osterloffa, a także fotografie prywatne, nie przeznaczone na wystawy, które przedstawiają sceny z rodzinnego życia, żonę i czwórkę dzieci. Wartość twórczości artysty można jednak zobaczyć przede wszystkim na zdjęciach portretowych i pejzażowych, które ukazują go jako wrażliwego obserwatora otaczającego świata.

Wyjątkowe miejsce w tej twórczości zajmują portrety, zwłaszcza córki Zofii, a także kobiet. Na wystawie pokazane są również spektakularne pejzaże, nagradzane na międzynarodowych wystawach fotografii i należące do kanonu polskiej kultury wizualnej (m.in. Owce). Wszystkie te artefakty powstały w latach 1905-1921. Fotografie z późniejszych lat 20. wieku XX, a także z 30., przywołuje zamykający ekspozycję Appendix, który poświadcza zdumiewającą stałość upodobań artystycznych oraz tematów w twórczości Osterloffa – o czym mówią również komentarze umieszczone na planszach.

Kuratorki wystawy: Barbara Osterloff, Edyta Smędzik. Scenariusz i komentarze: Barbara Osterloff. Opracowanie materiału wizualnego i realizacja ekspozycji: Edyta Smędzik

Wystawa czynna w październiku i listopadzie 2023 r.


Jarosław Chojnacki

Jarosław Chojnacki muzyk, pieśniarz, kompozytor, wykonawca piosenki literackiej. Laureat i zdobywca pierwszych miejsc na najważniejszych festiwalach i konkursach piosenki poetyckiej. Autor muzyki do ponad 70 wierszy polskich i zagranicznych poetów.Stworzył muzykę do ponad czterdziestu utworów. Większość z nich to klasyczne wiersze takich autorów jak Adam Asnyk, Stanisław Grochowiak, Tadeusz Miciński, Anna Achmatowa, Federico Garcia Lorca, Julian Tuwim, Wojciech Kass, Krzysztof Karasek, Marek Grala, Grażyna Małkowska, Adrianna Szymańska, Wojciech Fułek, Krzysztof Cezary Buszman.

W roku 2003 ukazała się płyta Chojnackiego do wierszy Krzysztofa Cezarego Buszmana pt. Zabijanie czasu. Na albumie znalazły się nie tylko utwory autorskie, ale również innych kompozytorów jak: Jerzy Satanowski, Włodzimierz Korcz, Krzesimir Dębski, Janusz Sent. W 2010 roku wytwórnia Soliton wydała reedycję Zabijania czasu.

Jest autorem piosenki do filmu pt. Małopole, czyli świat w reż Jana Kolskiego nakręconego w 2000 roku oraz trzech teledysków do utworów, Modlitwa w podróży, Bo zawsze przecież i Zabijanie czasu.

Występował w projektach międzynarodowych takich jak : VIII FORUM KINA EUROPEJSKIEGO W ŁODZI, czy Festiwal Multimedialny MEDIAWAVE – ANOTHER CONNECTION. Na co dzień współpracuje ze Studenckim Teatrem „Cezar” w Olsztynie oraz zajmuje się tworzeniem widowisk multiwizyjnych, prowadzeniem i reżyserią koncertów, a także fotografią (malowanie światłem).


Moja mama gorylica – zwiastun


Pamiętniki Tatusia Muminka – zwiastun


Czytaj też: Gra Miejska „Miasto Różewiczów”

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD