BUDŻET OBYWATELSKI: NIE TYLKO MIEJSKI, ALE I WOJEWÓDZKI

Reklama

Budżet Obywatelski Samorządu Województwa Łódzkiego 2018 to nowa propozycja, której celem jest włączenie mieszkańców województwa łódzkiego do decydowania o przeznaczeniu części jego budżetu na wybrane przez nich zadania. Robocze spotkanie, w którym uczestniczyło zaledwie 7 osób odbyło się dziś w Starostwie Powiatowym w Radomsku.

– Nawet dla jednej osoby warto propagować tę inicjatywę. Zależy nam bowiem na tym, aby dzięki pomysłowości i kreatywności obywateli naszego województwa realizować przedsięwzięcia, które pozwolą na nowo ukazać obszary współpracy i umocnić wspólnotowe więzi. Jego celem jest też wzmocnienie poczucia tożsamości regionalnej i przynależności do blisko 2,5 mln społeczności Ziemi Łódzkiej – zauważa prowadząca spotkanie Izabela Modrzejewska z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.

W strategii rozwoju województwa łódzkiego, w ramach głównych wyzwań rozwojowych zapisano m.in. tworzenie warunków dla rozwoju kapitału społecznego i poczucia tożsamości regionalnej, wzmacniającego integrację wewnętrzną województwa. Temu między innymi będzie służyć realizacja budżetu obywatelskiego samorządu województwa łódzkiego, na który przeznaczone zostało 5 mln złotych. – Budżet obywatelski będzie prowadzony odrębnie dla 5 subregionów. Przewidywana kwota środków finansowych dzielona będzie w równych częściach na wszystkie subregiony – mówi I. Modrzejewska.

Proponowane zadania do realizacji będą mogli zgłaszać mieszkańcy województwa zamieszkali na terenie subregionu, do którego zadanie zgłoszono. Może to być każda inicjatywa obywatelska o charakterze ponadlokalnym, która mieści się w granicach zadań i kompetencji samorządu województwa. – Oczekiwane są w szczególności projekty społeczne, prozdrowotne, kulturalne, edukacyjne, sportowe, turystyczne lub ekologiczne – wyjaśnia urzędniczka. Do propozycji zadania zgłaszający zobowiązany jest dołączyć listę poparcia, podpisaną przez co najmniej 50 mieszkańców danego subregionu.

Szacunkowa wartość zgłaszanego przez mieszkańców zadania nie będzie mogła być niższa niż 10 tys. złotych, ani wyższa niż 300 tys. złotych. Zgłoszenie propozycji zadania będzie można przesłać drogą elektroniczną lub pocztową, albo osobiście złożyć w Urzędzie Marszałkowskim. – Składanie wniosków ruszyło 7 czerwca. Można je składać do końca miesiąca. Głosowanie na projekty, które przejdą weryfikację nastąpi natomiast w październiku. Do 22 października głosy będzie można oddawać pisemnie, natomiast drogą elektroniczną do końca miesiąca – wyjaśnia Izabela Jędrzejewska.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD