MAGISTRAT PROMUJE MEBLARSTWO

Reklama

21 czerwca 2017 r. zakończy się elektroniczna rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych. Tylko w samym Radomsku wyboru dalszej drogi edukacyjnej dokona 444 młodych radomszczan. To jedna z najważniejszych decyzji w życiu, od której w dużej mierze zależeć będzie ich przyszłość. Jednym z ciekawszych i najbardziej perspektywicznych obszarów rozwoju zawodowego jest meblarstwo.

Wybór szkoły powinien być dokonany zgodnie z posiadanymi predyspozycjami i zainteresowaniami, a także uwzględniać perspektywy rozwoju zawodowego w wybranym kierunku kształcenia. Do łask wraca szkolnictwo zawodowe, co jest odpowiedzią nie tylko na potrzeby pracodawców, ale też rozwijającej się gospodarki, której jednym z filarów uznawanych za polską specjalność jest branża meblarska.  – „Wierzymy, że Polska będzie w eksporcie graczem numer jeden w Europie w ciągu najbliższych 4-5 lat i jednym z największych producentów mebli w świecie – podkreśla Tomasz Wiktorski, menedżer Programu Polskie Meble w Polskim Funduszu Rozwoju.

W Rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, po raz pierwszy w historii, branża meblarska określona została jako jedna z polskich specjalizacji przemysłowych.

Do rozpędzającego się coraz bardziej pociągu ma szansę wsiąść Radomsko – jedno z sześciu głównych ośrodków meblarskich w naszym kraju. Potencjał ku temu istnieje – około 600 firm tego sektora w regionie oraz szkoła –  Zespół Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku, która oferuje możliwość zdobycia wykształcenia w deficytowych zawodach – stolarza i technika technologii drewna. Placówka przygotowała dla tegorocznych absolwentów gimnazjów 32 miejsca w czteroletnim Technikum i tyle samo w Szkole Branżowej I Stopnia (dawna zasadnicza szkoła zawodowa), w której nauka trwać będzie 3 lata.  Rozpoczynający w tym roku edukację w Szkole Branżowej I stopnia będą mogli ją kontynuować w dwuletniej Szkole Branżowej II stopnia  (dawniej technikum uzupełniające), która zakończona egzaminem dojrzałości, jest przepustką do podjęcia studiów. Zakończenie natomiast edukacji na  etapie Szkoły Branżowej I i II Stopnia oraz Technikum, uprawnia do podjęcia pracy w wyuczonym zawodzie lub rozpoczęcia

własnej działalności gospodarczej. Absolwenci Szkoły Branżowej II stopnia i Technikum po otrzymaniu świadectwa dojrzałości są przygotowani do podjęcia studiów na różnych kierunkach. Ofertę dalszego kształcenia w branży meblarskiej proponuje Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie na kierunkach Meblarstwo i Technologia Drewna, oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu na kierunkach Technologia Drewna, Inżynieria Biotworzyw i Projektowanie Mebli.

Jak wynika z danych GUS, łączna liczba osób zatrudnionych w Polsce w branży meblarskiej na koniec listopada 2016 r. wyniosła 151 tys. W porównaniu do analogicznego okresu w roku poprzednim, zatrudnienie wzrosło o ponad 9 tys. etatów. Tendencja ta z całą pewnością się utrzyma. Sektor meblarski potrzebuje pracowników różnych szczebli – począwszy od kadry menadżerskiej i kierowniczej, poprzez projektantów, technologów drewna, a na pracownikach fizycznych kończąc.

Nie inaczej jest w Radomsku. Zapotrzebowanie na specjalistów i fachowców jest ogromne. W związku z realizacją projektu  RADOMSKO MEBLUJE, Miasto Radomsko wraz z przedsiębiorcami zachęca uczniów szkół gimnazjalnych do wyboru tej właśnie ścieżki kariery zawodowej.

Zobacz – film promujący zawód stolarza

(info: Centrum Nowoczesnych Inwestycji Urząd Miasta Radomska)

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD