NIE IDZIEMY NA ŁATWIZNĘ. ZAWSZE TRZYMAMY POZIOM. DANUTA ZAWADZKA O TEATRZE ŹRÓDŁO

TO JUŻ 20 LAT. PATRIOTYCZNY JUBILEUSZ TEATRU ŹRÓDŁO

Reklama

Kulturalna marka Radomska obchodzi okrągły jubileusz. Teatr Źródło świętuje 20 urodziny. Wyjątkowe spotkanie zorganizowano w Miejskim Domu Kultury w Radomsku. Uroczystości, które odbyły się w poniedziałek 11 listopada w Święto Niepodległości przepełnione były patriotyzmem i miłością do ojczyzny. Aktorzy przedstawili dramat “Ocalona” na podstawie Nocy Listopadowej i Wyzwolenia Stanisława Wyspiańskiego.

-Zawsze byliśmy blisko spraw ludzkich. Dla nas zawsze ważna jest ojczyzna, wiara i człowiek. Zawsze staramy się to pokazać w naszych sztukach. Stąd patriotyczny jubileusz – tłumaczy założycielka teatru Danuta Róża Zawadzka.

Patriotycznemu jubileuszowi towarzyszyły wspominki, życzenia. Nie zabrakło tortu i wesołego “Sto Lat”.Teatr Źródło powstał w 1999 roku. Po latach działalności wpisał się na stałe w kulturalną mapę miasta.

-Można powiedzieć, ze źródło wytrysnęło 1 września 1999 roku na rozpoczęciu roku szkolnego w Publicznym Gimnazjum nr 1. To były moje początki. Wówczas scenografię do spektaklu stanowiła fontanna jako „źródło wiedzy”. Wtedy zaczął się kształtować nasz charakter i skład – tłumaczy

Teatr zajmuje się nie tylko wystawianiem dzieł klasycznych i oprawą uroczystości ogólnonarodowych i patriotycznych w mieście i poza jego granicami, ale również organizacją widowni ( plakaty, zaproszenia, foldery, grupy zorganizowane). Śmiało można powiedzieć, że są samowystarczalni. Ich widzami są zarówno dorośli jak i młodzież. Przez te 20 lat w teatrze wydarzyło się naprawdę wiele. Wszystko za sprawą jego pomysłodawczyni Danuty Róży Zawadzkiej. Z zawodu polonistka z pasji prowadząca teatr. Jak sama przyznaje już od dzieciństwa wiedziała ze chce prowadzić teatr. W 1999r. udało się. Choć na początku był to mały, szkolny teatrzyk. Wtedy nie mieli niczego. Pierwsze stroje powstawały z koszul nocnych. Teraz ich ubrania często szyte są na miarę przez najlepszych krawców. Co ciekawe na początku istnienia teatr nie miał swojej nazwy. „Źródło” pojawiło się dopiero trzy lata później.

-Dzisiaj uważam ze nazwa jest naprawdę adekwatna do tego co robimy. Nigdy bym jej nie zmieniła. Uważam, ze jest dzisiaj tak potrzebna i tak konkretna. Daje obraz tego co robimy bo zawiera w sobie wszystko. Czyli powrót do źródeł i to co najważniejsze – źródlane wartości – nieskazitelne, czyste. Takie jak obowiązkowość i współpraca w grupie. W Źródle każdy wie że jeżeli jest wysęp to potrzebna jest pełna mobilizacja – opowiada.

Mimo wielu sukcesów Teatr Źródło jest teatrem amatorskim. Choć ich poziom bez wątpienia dorównuje teatrom zawodowym. Co w takim razie ich wyróżnia? Źródło liczy kilkaset aktorów. Niektórzy to profesjonaliści inni amatorzy. To fenomen zjednoczenia ludzi. W jego szeregach znajdziemy nauczycieli, radnych, historyków, grafików, informatyków. Teatr to dla nich pasja i sposób wyrażania siebie – swoich emocji i uczuć.

-Każdy z nas ma inna pracę zawodową i inne obowiązki. Dlatego nie wszyscy spotykamy się na próbach. Ja muszę być na każdej próbie. Pozostali aktorzy przychodzą wtedy gdy nie koliduje to z ich pracą zawodową. Na pewno jest to trudne do pogodzenia – Teatr Źródło jest pokoleniowy. Towarzyszy swoim członkom na różnych etapach życia – kontynuuje Danuta Zawadzka.

Na czym więc polega jego fenomen? Na wielopokoleniowości. Jego aktorzy kończyli gimnazjum szli do szkoły średniej. Wracali do Źródła. Potem szli na studia i znów powracali do Źródła. Nierzadko będąc w pracy pozostawali w teatrze. Skład i obsada teatru ciągle się zmienia. Aktorzy, którzy chcą wystąpić w danej premierze muszą naprawdę się postarać.

-Działamy spójnie, opieramy się na współpracy. Teatr uczy odpowiedzialności za siebie i innych. Bez tego nie moglibyśmy funkcjonować. Przez te 20 lat nauczyłam się aby cieszyć się każda osobą i każda małą pomocą – tłumaczy.

Nawet najmniejsze czynności składają się na długo wyczekiwany efekt ciężkiej pracy. Premiery Źródła zachwycają na nowo najbardziej wymagających widzów. Niezmienne od 20 lat trzymają swój bardzo wysoki poziom. Aktorzy pracują społecznie ich jedyną nagrodą jest pochwała i satysfakcja z dobrze wykonanej pracy. Charytatywnie pokazują radomszczanom i nie tylko czym jest sztuka na naprawdę wysokim poziomie. Ukazują dzieła ponadczasowe, pokazują czym jest tradycja i patriotyzm.

– Nie ściągamy do tego co jest płytkie, do tego co jest łatwizną. Zawsze sięgamy do źródła, czyli do tego co jest czyste, proste i wartościowe. Sięganie po trudne dzieła daje nam ogromną satysfakcje. Niełatwe dzieła staramy przekazać w sposób prosty aby dla każdego stały się zrozumiałe, aby wychodząc po naszym przedstawieniu chciał do nas wrócić – opowiada Danuta Zawadzka.

Spektakle Teatru Źródło nie są tylko relaksem. Uczą, moralizują, zaglądają w głąb każdego z nas. Teatr z zasady powinien wzbudzać emocje ale tez uczyć. Źródło umiejętnie spełnia dwie role. Wśród dorobku teatru znajdziemy m.in. „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, Przed sklepem Jubilera” Karola Wojtyły, „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, „Antygona” Sofoklesa, „Pamięć nie dała się zabić” – spektakl prezentowany na scenie Teatru Polskiego w Warszawie, „Fircyk w zalotach” Franciszka Zabłockiego. Teatr zdobył wiele nagród i wyróżnień. m.in. nagrodę za reżyserie spektaklu, aktorskie, w konkursach plastycznych i fotograficznych, nagrodę prezydenta miasta Radomska. To repertuar na poziomie teatru zawodowego.

-Nazwa zobowiązuje. Ona pokazuje, ze trzeba wracać do tego co jest najważniejsze. Dajemy ludziom coś, co jest ponadczasowe. Może nie każdy miałby szansę obejrzeć dramaty Karola Wojtyły. Jeżeli jest naszym widzem, może je zobaczyć na scenie Jaracza w Miejskim Domu Kultury. Przygotowując się do spektakli korzystamy z pomocy historycznych. Interesują nasz wydarzenia, który kształtowały nasz kraj. Jako jedni z pierwszych w Polsce zajęliśmy się trudnym tematem Katynia – opowiada.

Wyjątkowe spektakle Teatru Źródło można zobaczyć na wielu scenach w całej Polsce. Występowali m.in. w Sali Kolumnowej Sejmu RP, w Teatrze Polskim w Warszawie, w teatrach we Wrocławiu, Częstochowie, w Golgocie Wschodu.Mimo, że ich poglądy są konserwatywne, teatr idzie z duchem czasu. Aktorzy często filmują swoje próby, wystąpienia. Część filmów wyemitowano podczas uroczystego jubileuszu.

Do Źródła może dołączyć każdy. Obecnie Pani Danuta Zawadzka prowadzi kilka sekcji. Małe Źródełko od Zerówki do 3 klasy szkoły podstawowej. Potem są dzieci w klasach 4-6. Uczniowie klas 7 i 8 chodzą do starszej sekcji. Dopiero uczniowie szkół średnich zawiązują się do właściwej jednostki Teatru Źródło. Zdarza się, że na scenie podczas spektaklu jest ponad 100 osób. Bez wątpienia Źródło jest teatrem rodzinnym, w którym panuje miła i serdeczna atmosfera.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD