ODSŁONIĘTO ODNOWIONY NAGROBEK HENRYKA FAJTA [FOTO]

Reklama

W tym roku przypada 30 rocznica śmierci Henryka Fajta – związanego z Radomskiem kompozytora, pedagoga i nauczyciela, twórcy piosenki „Jędrusiowa dola”. Dla uczczenia rocznicy, absolwenci Liceum dla Wychowawczyń Przedszkoli i Liceum Pedagogicznego w Radomsku zgromadzili środki na odnowienie grobu, w którym spoczywa Henryk Fajt. Uroczystość, podczas której odsłonięto i poświęcono odnowiony nagrobek odbyła się na Starym Cmentarzu w Radomsku.

W uroczystości wzięli udział przyjaciele oraz wychowankowie Henryka Fajta. Wszyscy zgodnie podkreślali, że był to wyjątkowy człowiek: wspaniały nauczyciel, społecznik oraz przyjaciel młodzieży. – Był to nauczyciel, który był prawdziwym przyjacielem uczniów. Wiele wymagał, ale potrafił też dać bardzo wiele od siebie. Wszyscy go cenili, nikt nie ośmieli się nie wykonać jego poleceń. Taka osoba, jak Henryk Fajt może być wzorem dla współczesnej młodzieży – mówił o swoim nauczycielu prof. Czesław Domański z Uniwersytetu Łódzkiego.

Pomysł zgromadzenia funduszy na odnowienie znajdującego się na Starym Cmentarzu w Radomsku grobu zrodził się podczas jednego ze zjazdów absolwentów Liceum dla Wychowawczyń Przedszkoli i Liceum Pedagogicznego w Radomsku.

– Zgłosiło się wiele osób, które nas wsparły. Bardzo się z tego cieszymy. Udało nam się zgromadzić fundusze, dzięki którym odnowiliśmy grób profesora Fajta. Jest to dla nas niezmiernie istotne, szczególnie, że w tym roku przypada 30 rocznica śmierci Henryka Fajta – podkreśla inicjatorka zbiórki na rzecz odnowy nagrobka Edmunda Bodanka.

Uroczystość odsłonięcia odnowionego nagrobka Henryka Fajta uświetnił występ m.in. uczniów Szkoły Muzycznej w Radomsku.

Opiekę nad nagrobkiem będą sprawować uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku.

************

(info: wikipedia) Henryk Fajt urodził się w Rakowie (obecnie dzielnica Częstochowy) w rodzinie robotniczej. Jego ojciec Paweł był z zawodu mistrzem budowlanym, matka – Helena z domu Dziegieć nie pracowała zawodowo. W 1913 r. Fajtowie przenieśli się do Radomska, gdzie Henryk ukończył gimnazjum handlowe oraz pobierał nauki śpiewu i gry na fortepianie. Był również, podobnie jak jego matka, członkiem chóru Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia” prowadzonego przez Kajetana Fatygę.

W okresie międzywojennym pracował m.in. w radomszczańskim Teatrze Świetlnym „Kinema” jako taper, komponował również podkłady muzyczne do wyświetlanych tam filmów. Z chwilą pojawienia się filmów z udźwiękowieniem wyjechał w poszukiwaniu pracy do Tomaszowa Mazowieckiego, gdzie krótko grał w cukierni „Europa”. Później wyjechał m.in. do Częstochowy i Łodzi, gdzie grał w orkiestrach. W 1938 r. powrócił do Radomska i podjął pracę w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Okres wojny Fajt spędził w Radomsku, gdzie działał w Związku Walki Zbrojnej, należąc do oddziału porucznika Bronisława Skóry-Skoczyńskiego „Robotnika” (otrzymał konspiracyjny pseudonim „Garda”). Oprócz udziału w akcjach zbrojnych, wraz z Czesławem Kałkusińskim (ps. „Czechura”) organizował tajne koncerty i uroczystości rocznicowe, prowadził zespół symfoniczny oraz uczył muzyki i śpiewu. W tym okresie powstały do wierszy Kałkusińskiego piosenki partyzanckie Fajta m.in. „Jędrusiowa dola” oraz „Pieśń Szarych Szeregów”.

Po wojnie nauczał muzyki oraz śpiewu w radomszczańskich szkołach (Szkoła Wychowawców Przedszkoli, Liceum Pedagogiczne i II Liceum Ogólnokształcące). W 1956 r. zdobył w warszawskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej dyplom uprawniający do nauczania w szkołach średnich oraz w zakładach kształcenia nauczycieli w zakresie muzyki i śpiewu. Również w 1956 r. stanął na czele Symfonicznej Orkiestry Międzyspółdzielnianej w Radomsku, będącej ówcześnie jedną z dwu amatorskich orkiestr symfonicznych w Polsce, a w latach 70. jedyną. W 1966 r. orkiestrę pod jego kierownictwem uhonorowano Nagrodą Tysiąclecia Państwa Polskiego.

Henryk Fajt przeszedł na emeryturę 31 sierpnia 1976 r., kontynuując jednak działalność pedagogiczno-artystyczną, m.in. prowadził zespół „Pro Arte” oraz „Radomszczańską Kapelę Podwórkową”.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD