SEN O NORMALNOŚCI…

Reklama

Mieszkańcy Radomska mają zastrzeżenia do gospodarki śmieciowej, realizowanej przez największą w mieście spółdzielnię mieszkaniową, czyli RSM. Boją się też, że rosnące przy przyblokowych parkingach stare drzewa przy coraz częstszych nawałnicach i wichurach będą stwarzać zagrożenie.

Czy ziści się sen o normalności?

„Miałem dzisiaj taki sen. Widziałem w nim boksy na kontenery, na odpady przypisane dla każdego bloku z osobna, a tu wstaję, idę i widzę śmietniki przy garażach od ul. Piastowskiej i nie wiem czy nadal śnię. Od mieszkańców wymaga się segregacji śmieci, i straszy podwyżkami a tu przychodzisz z domu z posegregowanymi woreczkami i masz dylemat: postawić obok, bo nie mieści się w koszu (i usypać większą stertę?), czy wrzucić do pustego kontenera obok. Może w końcu znajdzie się sposób, gospodarz w Radomszczańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, który okaże się być osobą dorosłą i zadba o wspólnotę i obejście. Bo przecież od osób dorosłych spodziewamy się analizowania otoczenia i rozwiązywania problemów” – czytamy w mailu, jaki jeden z mieszkańców, pan Michał przesłał do naszej redakcji.
Podobnych do pana Michała wątpliwości ma wielu mieszkańców bloków należących do Radomszczańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. W rozmowie z naszą redakcją podkreślają, że nie podoba im się to, iż znajdujące się przy blokach kontenery są bardzo często przepełnione, co uniemożliwia im wyrzucanie śmieci, a tym bardziej ich segregację. – Proszę mi uwierzyć, że nerwy mnie biorą, kiedy chcę wyrzucić do odpowiedniego pojemnika plastikowe butelki i nie mogę tego uczynić, ponieważ pojemnik ten jest przepełniony. Butelki porozrzucane są wokół pojemników. Wówczas muszę wrzucić plastikowe butelki tam, gdzie jest jakiekolwiek miejsce. Nie jest to jednak pojemnik do tego przeznaczony – usłyszeliśmy od pani Grażyny.


Kierownictwo Radomszczańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przyznaje, że niezadowolenie mieszkańców jest uzasadnione. Zapewnia, że robi wszystko, by problem ten wyeliminować. Niestety, nie przynosi to efektów. RSM natrafia na opór ze strony Urzędu Miasta. – Pojemniki na odpady są opróżniane z częstotliwością odbioru poszczególnych frakcji odpadów komunalnych, ustaloną na podstawie uchwały nr XII/65/15 Rady Miejskiej w Radomsku z dnia 15 czerwca 2015 r. Częstotliwość wywozu odpadów sortowanych, szczególnie w okresach letnich nie zawsze jest wystarczająca. Stąd RSM w miesiącu czerwcu wystąpiła do Urzędu Miasta o zwiększenie częstotliwości ich wywozu. Urząd Miasta, powołując się na wspomnianą uchwałę utrzymał ich dotychczasową częstotliwość. W przypadku, gdy pojemniki są przepełnione administracja RSM zgłasza do PGK konieczność ich opróżnienia poza harmonogramem – poinformowała wiceprezes RSM Jolanta Konieczna. – Nie ma konkretnej ilości pojemników przydzielonych do danego bloku, ponieważ gniazda śmieciowe są tak umiejscowione ,że „obsługują” kilka bloków. Najczęściej na gniazdo przypada 10-12 pojemników. Gniazda śmieciowe na terenie RSM są w większości ogrodzone, co uniemożliwia zwiększenie ilości pojemników, jednakże RSM zwróciło się w miesiącu czerwcu o dostawienie w każdym gnieździe po dodatkowym pojemniku na odpady plastikowe a zabraniu po jednym pojemniku na odpady zmieszane. Nasza prośba nie została zrealizowana – dodała wiceprezes.
Przepełnione pojemniki to nie jedyna bolączka mieszkańców bloków RSM. Lokatorzy narzekają też na fakt, iż przy wielu blokach znajdują się pojemniki, które są dostępne dla wszystkich, a nie tylko dla mieszkańców danego bloku. – Bardzo często obserwuję, jak mieszkańcy okolicznych domów jednorodzinnych przywożą do przyblokowych kontenerów śmieci. Oni w ten sposób oszczędzają na śmieciach, ale my niestety musimy płacić więcej. Moim zdaniem jest to skandal – usłyszeliśmy od pani Barbary, mieszkanki bloku przy ulicy Leszka Czarnego. Co na to RSM? – W obecnej chwili nie mamy możliwości aby zapobiec przypadkom przywożenia odpadów przez osoby spoza zasobów Spółdzielni. Tam, gdzie to możliwe Spółdzielnia montuje furtki do zamykania gniazd śmieciowych – tłumaczy wiceprezes Konieczna.

Więcej na ten temat w bezpłatnym dwutygodniku “Pomiędzy Stronami”, w czwartek 31 sierpnia 2017 r.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD