SŁONECZNA WYSPA „DZIEWIĄTKI” ZACHWYCA. ZAPRASZA DO NAUKI ORAZ ODPOCZYNKU [FOTO]

Reklama

Można w niej odpocząć. Można poobcować z przyrodą. Można nauczyć się wielu przydatnych w życiu rzeczy, jak chociażby pielęgnacja roślin. Mowa o przyrodniczej pracowni pod chmurką o wdzięcznej nazwie „Słoneczna Wyspa” jaka powstała przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 9 w Radomsku. Dziś uczniowie placówki zabrali zaproszone osoby na jesienny spacer po wyspie oraz krok po kroku opowiedzieli co znajduje się w jej tematycznych strefach.

Przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 9 w Radomsku powstała przyrodnicza pracownia pod chmurką „Słoneczna Wyspa”. Realizacja zadania była możliwa przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Wartość ogólna zadania wyniosła 55.575 zł, dofinansowanie z WFOŚiGW to kwota 50.000 zł. W zrealizowaniu zadania wspierają nas również Urząd Miasta Radomska, Rada Rodziców i sponsorzy.

Pracownia została podzielona na 9 stref. Są one połączone siecią kamienistych ścieżek, które umożliwią swobodne poruszanie się i obserwowanie z różnych perspektyw zgromadzonych gatunków roślin. Wokół Dębu Pamięci powstało miejsce do wypoczynku w formie koła z drewnianymi ławeczkami. Ta część stanowi centrum ogrodu dzieląc go na dwie zasadnicze części – ekologiczną łąkę i bioróżnorodność z wydzielonymi strefami. – Na naszej łące zbudowana została również altana ze stołami i ławkami. W altanie znajdą się stanowiska do pracy uczniów. Będą odbywały się tam lekcje: przyrody, biologii, edukacji wczesnoszkolnej, warsztaty przyrodnicze, zajęcia plastyczne z wykorzystaniem naturalnych darów przyrody, zajęcia Koła ekologicznego i Klubu miłośników przyrody. Uczniowie podczas zajęć będą mieli możliwość prowadzenia obserwacji i ćwiczeń z wykorzystaniem punktu badawczego i naturalnego ekosystemu – mówi Anna Potyrała, nauczyciel biologii i przyrody. –  Teren ten będzie również dobrym miejscem wypoczynku i rekreacji dla uczniów podczas lekcji wychowawczych i zajęć pozalekcyjnych. Stwarza bowiem możliwość do kontaktu z przyrodą, a także organizowania zabaw, pikników – dodaje Beata Kujawska, nauczyciel biologii i przyrody.

W „Słonecznej Wyspie” zostały wydzielone następujące strefy:

Stefa historyczna – centralnym punktem tej strefy jest oczywiście Dąb Pamięci poświęcony Czesławowi Gryc, ofierze zbrodni Katyńskiej.

Strefa Warzywna – w tej strefie, w drewnianych skrzyniach, będą uprawiane warzywa. Strefa Ziołowa – ta strefa służyć będzie poznaniu podstawowych gatunków ziół, warunków potrzebnych do ich wzrostu i rozwoju.
Strefa Roślin Miododajnych – będzie to najbardziej kolorowa i wonna strefa w ogrodzie. W tej strefie znajdą się lawendy, liatry kłosowe, jeżówki, liliowce, wrzosy, wrzośce, żurawki, a wśród nich usytuowany będzie ul dydaktyczny i ul dla pszczoły murarki oraz karmnik dla ptaków. Strefa ta będzie prawdziwym rajem dla licznych owadów.

Strefa Roślin Wiatropylnych – rośliny w tej strefie będą źródłem do pozyskania surowców przydatnych na lekcjach plastyki i techniki do wytworzenia suchych kompozycji i domków dla owadów.

Strefa Miniaturowy Las – odzwierciedlająca ekosystem leśny.

Strefa Roślin Skalnych – będzie ona stanowić pas kaskad kamiennych i roślin skalnych posadzonych wzdłuż ogrodzenia placu zabaw.

Strefa Recyklingu i Segregowania – w tej strefie umieszczony zostanie trójkomorowy kompostownik i kosze do segregacji odpadów.

Strefa Obserwacji Pogody – w tym miejscu znajdzie się stacja meteorologiczna. Posłuży ona uczniom do poznania elementów pogody, przyrządów do ich pomiaru oraz sposobów odczytywania tych pomiarów.

xxx

Realizacja zadania była możliwa przy udziale środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Wartość ogólna zadania wyniosła 55.575 złotych. Dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej to kwota 50.000 złotych. W zrealizowaniu zadania ” 9″ wsparł również Urząd Miasta Radomska, Rada Rodziców i sponsorzy.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD