BĘDZIE TRZECIA EDYCJA BUDŻETU OBYWATELSKIEGO

Reklama

W Radomsku będzie kolejna – trzecia już edycja Budżetu Obywatelskiego. Decyzję w tej sprawie podjęli podczas dzisiejszej sesji miejscy radni. Podobnie jak w poprzednich edycjach, do wydania przez mieszkańców z miejskiego budżetu będzie 1 mln złotych. Mimo, iż budżet obywatelski cieszy się w Radomsku dużym zainteresowaniem, idea ta nie wszystkim radnym się podoba.

Podczas sesji radni podjęli uchwałę intencyjną, na podstawie której władze Radomska będą mogły zarezerwować w projekcie przyszłorocznego budżetu 1 mln złotych z przeznaczeniem na inwestycje w ramach Radomszczańskiego Budżetu Obywatelskiego.

– Budżet obywatelski powinien być w naszym mieście realizowany, ponieważ uaktywnia mieszkańców. Idea budżetu obywatelskiego stanowi doskonałe narzędzie do budowania społeczeństwa obywatelskiego. Proces, w którym powierza się mieszkańcom prawo bezpośredniego decydowania o przeznaczeniu części środków budżetu miasta pozwala na aktywizację i integrację środowisk lokalnych. Kolejna, trzecia już edycja budżetu obywatelskiego w Radomsku ma podtrzymać poczucie realnego wpływu mieszkańców na sprawy miasta i funkcjonowania najbliższej okolicy – mówi prezydent Jarosław Ferenc.

Realizowanie idei budżetu obywatelskiego nie podoba się radnemu Andrzejowi Kucharskiemu (PiS). Jego zdaniem – radni, jako przedstawiciele mieszkańców, lepiej mogliby wydatkować tę kwotę.

– Budżet obywatelski ma podłoże ideologiczne i niepotrzebnie generuje środki. Radna Magdalena Spólnicka (inicjatorka wdrożenia w Radomsku budżetu obywatelskiego – dop. aut.) jest ideologicznie zaangażowana – twierdzi radny Andrzej Kucharski. – Budżet obywatelski jest to tworzenie niepotrzebnej fikcji – dodaje.

Radny Kucharski w kwestii budżetu obywatelskiego jest w mniejszości. Za realizacją trzeciej edycji RBO zagłosowało 15 radnych, 1 był przeciw, 3 wstrzymało się od głosu.

– Jeżeli zarzutem wobec mnie jest zaangażowanie ideologiczne, co rozumiem jako zaangażowanie w promowanie, czy też propagowanie idei budżetu obywatelskiego, to być może w ustach radnego Kucharskiego jest to obelga. Dla mnie jednak jest to  komplement. Uważam, że każdy samorządowiec, społecznik powinien czuć potrzebę angażowania się we wszelkiego rodzaju inicjatywy, które mają na celu budowanie społeczeństwa obywatelskiego. Budżet obywatelski jest właśnie takim narzędziem demokracji bezpośredniej, które pozwala mieszkańcom współpracować z władzami miejskimi i nie tylko w przygotowywaniu budżetu i kształtowaniu przestrzeni miejskiej, podejmowaniu decyzji jakie i kiedy będą realizowane inwestycje w najbliższym ich otoczeniu. Tego typu idea jest mi bardzo bliska. Pan radny Kucharski widocznie nie czuje potrzeby, aby mieszkańcy Radomska mieli prawo głosu i prawo podejmowania decyzji. Uważa widocznie, że reprezentanci mieszkańców w postaci radnych są wystarczającym narzędziem. W mojej ocenie tak nie jest. Uważam, że radni i mieszkańcu powinni się uzupełniać – mówi radna Magdalena Spólnicka.

Jeszcze w tym miesiącu zostanie zorganizowane spotkanie osób zaangażowanych w realizację pierwszej i drugiej edycji Radomszczańskiego Budżetu Obywatelskiego, podczas którego zostaną podsumowane dotychczasowe działania w ramach RBO. Wkrótce zostanie wybrany koordynator trzeciej edycji RBO.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD