MIESZKAŃCY KOLEJNY RAZ MÓWIĄ „NIE” SMOGOWI

Reklama

W Radomsku działa komitet antysmogowy. W ubiegłym tygodniu w PSP nr 9 rozmawiano o smogu. Happeningi antysmogowe organizują uczniowie radomszczańskich szkół. Problem, jak był tak jest… Kto wie, może na włodarzy miasta podziała petycja, którą w imieniu 250 mieszkańców miasta napisał Włodzimierz Buliński?

Radomszczanin apeluje do prezydenta o podjęcie skutecznych działań mających na celu ochronę zdrowia mieszkańców miasta przed zagrożeniami niesionymi przez smog, ponieważ, jak zauważa w petycji: „ Obecnie w Radomsku nie ma skutecznych narzędzi do zwalczania najbardziej uporczywych przyczyn emisji smogu. Wnoszę o utworzenie w strukturach Urzędu Miasta specjalnej komórki, lub powierzenia takich obowiązków już istniejącej komórce, posiadającej odpowiednie uprawnienia do kontroli, upominania oraz nakładania kar za świadome niedozwolone działania, w wyniku których do powietrza emitowane są niebezpieczne zanieczyszczenia.”

Zdaniem Włodzimierza Bulińskiego  problem smogu powinien być potraktowany przez władze miasta priorytetowo: – Z uwagi na konsekwencje wynikające ze szkodliwego działania smogu na zdrowie człowieka, to jest sprawa życia i śmierci… – podkreśla mieszkaniec Radomska.

Miejscy urzędnicy odpowiadając panu Włodzimierzowi zauważają, iż miasto w walce ze smogiem podejmuje szereg działań.  – Wydział ochrony środowiska podejmuje różne działania informacyjne i edukacyjne. Miasto wyposażone jest w sieć czujników jakości powietrza, ponadto zgłoszono chęć partycypacji (wraz ze starostwem – dop. red.) w kosztach zakupu drona monitorującego stan powietrza. Organizowane są pokazy odgórnego palenia w piecach, a miasto inwestuje w ekologiczne autobusy. Wydział bezpieczeństwa we współpracy z policją prowadzi doraźne kontrole nieruchomości w przypadku podejrzenia palenia zakazanych materiałów. Miasto przygotowuje też zarządzenie, zgodnie z którym w Radomsku przeprowadzone zostaną kontrole palenisk domowych. Badaniem żużli i popiołów zajmie się Centralne Laboratorium Pomiarowo-Badawcze w Jastrzębiu Zdroju. Badania wykażą, czy w piecach palone są śmieci lub zakazane paliwa – wyjaśnia Marzanna Proszowska, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska UM w Radomsku.

Petycją radomszczan zajmowali się radni z komisji skarg, wniosków i petycji. Miejscy rajcy uznali, iż biorąc pod uwagę społeczną wagę problemu, podejmowane przez miejskich urzędników działania w walce ze smogiem, to wciąż za mało. Petycję mieszkańców uznali za zasadną. Niemniej jednak przyjęli też stanowisko, w którym – co prawda uznają kroki urzędu miasta za właściwe – zauważają, iż należy podjąć szersze działania w walce ze smogiem.  – W najbliższym czasie wśród mieszkańców Radomska przeprowadzimy ankietę dotyczącą  ewentualnego powołania, a raczej reaktywowania straży miejskiej, która mogłaby się zająć między innymi kontrolami i karaniem „trucicieli” – konkluduje przewodniczący skarg i wniosków, Piotr Lisowski.

 

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Puls Radomska

DARMOWY
POGLĄD