PODTOPIENIA – PLAGA RADOMSKA OD LAT

Reklama

Nieprzejezdny mostek. Zalane ulice. Podtopione posesje. Taka sytuacja powtarza się w Radomsku od kilku lat. Słowem po większych opadach miasto pływa. Mieszkańcy są poirytowani, tym bardziej, że urzędnicy ciągle mówią, iż podejmują działania, aby do takich sytuacji nie dochodziło.

– Każdy z prezydentów ma pomysł na rozwiązanie naszych problemów. Ale do dzisiaj nic się nie zmieniło. Kanalizacja nie nadąża ze zbieraniem deszczówki. Zostaliśmy sami, a woda zalewa nam podwórka i domy – mówią zgodnie mieszkańcy ulicy Dolnej, Niskiej i Krasickiego, których posesje zostały podtopione w wyniku wczorajszych opadów deszczu.

– Nasze podwórko jest niżej od łąki za płotem. Jeszcze na dodatek na tę łąkę nawieziono glinę, zrobiło się wyżej i woda spływa na podwórko, dostaje się do domu. Dlatego, jeśli widzimy, że woda, wzbiera, wzywamy straż pożarną, żeby ją wypompowała – opowiada Kamila Kędzierska z ulicy Krasickiego. – Straty są, ale na szczęście jesteśmy ubezpieczeni i za każdym razem, gdy woda jest w domu, dostajemy odszkodowanie – dodaje.

Mieszkańcy, z którymi rozmawialiśmy zadają też pytanie:  Czy coś wiadomo na temat walki miasta z podtopieniami? Prezydent Ferenc wiele obiecywał w tej kwestii. Póki co po większych deszczach jak pływaliśmy, tak pływamy. Kolejny raz skończyło się na obietnicach?

Miejscy urzędnicy zapewniają, że działania mające na celu wyeliminowanie podtopień są podejmowane, tyle tylko, że jest to proces długotrwały. – Miasto sukcesywnie prowadzi działania inwestycyjne mające na celu poprawę skuteczności odprowadzania wód opadowych i roztopowych poprzez system miejskiej kanalizacji deszczowej, w szczególności z pasa drogowego ul. Krasickiego. W związku z powyższym, po przeanalizowaniu uwarunkowań sytuacyjno-wysokościowych terenu w rejonie ulic: Krasickiego, Sucharskiego, Niska  i Dolna oraz na podstawie opracowanej koncepcji dla ochrony przed podtopieniami ww. terenów, Miasto zleciło wykonanie dokumentacji projektowej dla zadania pn.: „Eliminacja zagrożeń środowiskowych i poprawa wizerunku rzeki Radomki” i ta dokumentacja została opracowana – z podziałem na trzy etapy regulacji koryta tej rzeki. W ramach tego opracowania została zaprojektowana przebudowa koryta na odcinku od jej źródeł do granicy administracyjnej miasta Radomska wraz z drogowymi obiektami inżynierskimi i przebudową infrastruktury kolidującej z projektowanymi rozwiązaniami, budowa trawiastych polderów zalewowych w korycie rzeki i przede wszystkim budowa kanału deszczowego o średnicy 1,0 m w śladzie rowu przydrożnego w ul. Dolnej, do którego to kolektora zostaną przekierowane i włączone wody opadowe płynące kanałami w ul. Krasickiego i Sucharskiego do ich skrzyżowania wraz z przebudową rowu ziemnego od ul. Młodzowskiej przez tereny PKP do wylotu do rzeki Radomki. Przekierowanie wód opadowych z ul. Krasickiego i Sucharskiego spowoduje, że od ich skrzyżowania, kolektor deszczowy o średnicy 1,0 m w ul. Krasickiego pozostanie nienapełniony, umożliwiając w ten sposób skuteczne odprowadzanie wód z dalszego odcinka ul. Krasickiego oraz z ul. Sierakowskiego i ul. Reymonta – wyjaśnia Robert Andrzejczyk, z  Wydziału Inwestycji i Inżynierii Miejskiej.

Więcej o podtopieniach w dwutygodniku „Pomiędzy Stronami” z 26 lipca 2018 r.

Chcesz być na bieżąco - zainstaluj naszą aplikację na swoim telefonie!

Darmowa aplikacja dostępna do ściągnięcia na Androida, oraz iOS w skelpach Google Play i App Store 
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button